Mızraklı: Hepimiz toplamın birer parçasıyız

2020-2024 Stratejik Plan Toplantıları kapsamında düzenlenen ‘Muhtar Buluşmaları’ toplantısında konuşan Eşbaşkan Mızraklı, “Hepimiz seçilmişleriz, hepimize sorumluluk verildi. Bu sorumluluk bize verilirken de birbirimizin aklından, bilgisinden, görgüsünden, biriktirdiklerinden, deneyimlerinden faydalanmak gibi bir sorumluluğumuz var. Ben hep şuna inandım. Sorunun merkezinde bulunanlar, soruna en yakından temas edenler, sorunu en iyi dile getirebilecek olanlardır” dedi.

Mızraklı: Hepimiz toplamın birer parçasıyız
31 Temmuz 2019 Çarşamba 15:28

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2020-2024 Stratejik Plan Toplantıları kapsamında düzenlediği ‘Muhtar Buluşmaları’ Dicle, Hani, Eğil ve Kocaköy mahalle muhtarlarıyla yapılan toplantı ile sona erdi. Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, Dicle, Eğil, Kocaköy Belediye Eşbaşkanları, Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, DİSKİ Genel Müdürü Zeki Kantaci, Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcıları ve daire başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, şunları söyledi: “Hepimiz seçilmişleriz, hepimize sorumluluk verildi. Bu sorumluluk bize verilirken de birbirimizin aklından, bilgisinden, görgüsünden, biriktirdiklerinden, deneyimlerinden faydalanmak gibi bir sorumluluğumuz var. Ben hep şuna inandım. Sorunun merkezinde bulunanlar, soruna en yakından temas edenler, sorunu en iyi dile getirebilecek olanlardır. Bizim gerek bürokratik yapımızdan gerekse belediyenin seçilmişlerinden kalkıp da bu duruma yok öyle değil böyledir şeklinde yapacağımız nazirelerin ben çok da anlamının olmadığını, alanda her düzeyde sorumluluğunun ve sorunun sahibi olan sizlerin bu konudaki değerlendirmelerinizin önemli olduğunu düşünüyorum.” 

‘Seçilmişlerin bir arada olması önemli’

İki buçuk yıllık bir kayyımlık döneminden sonra seçilmişlerin olduğu yeni bir dönemde olduklarını kaydeden Eşbaşkan Mızraklı, “Bu yeni dönem de arada küçük darbeler aldı. Sistem yara aldı. Yara almış olmasına rağmen bugün burada seçilmişlerin varlığı, seçilmişlerin bir aradalığının önemli olduğuna dikkat çekmek istiyorum.  Aramızda belediye meclis üyelerimiz var, gerek ilçe belediye meclisinde olanlar gerekse Büyükşehir Belediyesi meclisinde olan arkadaşlarımız var. Hepimiz esasında bir toplamın birer parçasıyız. Birbirimizle olan o sağlıklı işleyiş zamanı doğru gösterecek. Çünkü hepimiz saatin dişlileri gibiyiz. Birimizin küçük dişli birimizin büyük dişli birimizin önemli noktadaki dişli birimizin önemsiz noktadaki dişli olması hiçbir şeyi değiştirmiyor. Eğer zamanın doğruyu göstermesini istiyorsak uyumu sağlamak zorundayız. Farklı partilerden gelmiş olabiliriz, farklı partilerden gelmiş olmamız toplumun meselelerini çözme yolunda bir kolektif aklı oluşturma gayretimizi veya bu konudaki samimiyetimizi ortadan kaldıran bir durum değildir” diye konuştu.

Muhtarlarla etkili iletişim için yeni bir sistem kurulacak

Eşbaşkan Mızraklı, Muhtarlarla daha etkili iletişim sağlayabilecek bir altyapı hazırlığı içinde olduklarını belirterek, “Burada sorun çıkartan bir tarzdan çok çözümü üreten, toplumsal uzlaşıyı üreten bir yaklaşımın daha önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum. Bu aşamada hepimizin üzerine düşen çok ciddi sorumluluklar var. Biz kendi altyapımızı bu sistemin daha güçlü bir şekilde işleyişi için uyarlamaya çalışıyoruz” dedi. Mahalle muhtarlarının ilettiği tüm sorunları kayıt altına aldıklarını ifade eden Eşbaşkan Mızraklı, sadece sorunların değil çözüm için atılabilecek adımlar için de muhtarlardan görüş bildirmelerini istedi.

‘Kırın kapasitesinin artması gerekiyor’

Diyarbakır’da kırda tarımın yüzde 23 gibi büyük bir oranda olduğunu dile getiren Eşbaşkan Mızraklı, konuşmasını şöyle tamamladı: “Önemli olması yeterli olması anlamına gelmiyor. Bu yüzde 23’ün çok daha yüksek katma değeri olan biçimlerle artması gerekiyor. Kırın kapasitesinin artması gerekiyor, sosyal kapasitesinin artması gerekiyor, kültürel kapasitesinin artması gerekiyor. Yaşamın konfor düzeyinin artması gerekiyor. Çocuk için artması gerekiyor, kadın için artması gerekiyor. Yani bir bütün olarak orada yaşayanlara, orada yaşamanın memnuniyetini sunabilecek bir forma dönüşmesi gerekiyor. Yoksa kırı boşaltan yaklaşımların hiçte verimli olmadığını sizler de biliyorsunuz.”

Konuşmanın ardından mahalle muhtarları söz alarak yaşadıkları sorunları anlattı. Eşbaşkan Mızraklı, ilçe belediye eşbaşkanları ve daire başkanlarıyla mahalle muhtarlarının aktardıkları sorunlar üzerine görüş alışverişinde bulundu, atılacak adımları muhtarlarla paylaştı.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.