Pamuk üreticisi destek ve hibe istiyor!  

​​​​​​​Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, Pamuğun ülke ekonomisine ciddi bir katma değeri olduğu ve istihdama da ciddi bir katkısının aşikâr olduğunu belirterek, pamuk üreticilerinin her alanda desteklenmesi gerektiğini söyledi.  

Pamuk üreticisi destek ve hibe istiyor!  
30 Eylül 2017 Cumartesi 12:38

Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, pamuk rekoltesini bu yıl iyi beklediklerini ortalama bir dönümden 550 kilogramın önceki yıllara göre iyi bir rekolte olduğunu belirterek, “Pamuk suyu ve sıcağı seviyor. İkisi de bu yıl iyiydi ve sonuçta rekolte de iyi ancak pamuk üreticilerimizin pamuk toplamayla ilgili işçi sorunu vardır. Dolayısıyla bizler, çiftçi üreticilerimizin devletten pamuk hasat makinesi (biçer) ve çiftçilere yüzde 50 hibe verilmesi lazım. Pamuk üreticilerimizin pamuğunu zamanında ve yağmurdan önce toplanılması için pamuk hasat makinelerinin bölgemize girmesi gerekmektedir” diye konuştu. Pamuğun ülke ekonomisine ciddi bir katma değeri olduğu ve istihdama da ciddi bir katkısının aşikâr olduğunu ifade eden İskenderoğlu, “Dolayısıyla pamuk üreticilerimiz her alanda desteklenmeli devlet üretici birliklerini desteklemeli üretici birlikleri de çiftçiyi desteklemeli ve kollamalıdır” dedi.

“TEMİZ TOPLANMASINA HASSASİYET”

2017 yılı pamuk fiyatları geçen yıla nazaran yüzde 20 artış göstermiş olup yaklaşık şu an da piyasada1 kgpamuğun fiyatı 2.55 ve 2.60 arasında değişiyor. Randıman bazlı pamuk alımları yapıldığı için çiftçi ve üreticilerin pamuğu temiz toplanmasına hassasiyet göstermeleri gerektiğini belirten Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, “Randıman düştükçe pamuk fiyatı da düştüğü için pamuğun temiz toplanması gerekmektedir.  Pamuk rekoltesinin de bu yıl iyi bekliyoruz. Ortalama 1 dönümden550 kilogramönceki yıllara göre iyi bir rekolte” dedi.

“REKOLTE İYİ ANCAK İŞÇİ SORUNU VAR”

Başkan İskenderoğlu, pamuğun suyu ve sıcağı sevdiğinden rekoltenin bu yıl iyi olduğunu ancak pamuk üreticisinin pamuk toplamayla ilgili işçi sorunu bulunduğunu belirterek, “Bu yılda sıcak geçtiği için bölgemizin arazileri de sulu olduğu için pamuğun rekoltesi gayet iyi fakat pamuk üreticilerimizin pamuk toplamayla ilgili işçi sorunu vardır. Dolayısıyla bizler ve çiftçi üreticilerimizin devletten pamuk hasat makinesi (biçer) çiftçilere yüzde 50 hibe verilmesi lazım. Pamuk üreticilerimizin pamuğunu zamanında ve yağmurdan önce toplanılması için pamuk hasat makinelerinin bölgemize girmesi gerekmektedir” diye konuştu.

“PAMUK ÜRETİCİLERİMİZ HER ALANDA DESTEKLENMELİ”

Pamuğun ülke ekonomisine ciddi bir katma değeri olduğu ve istihdama da ciddi bir katkısının aşikâr olduğunu ifade eden İskenderoğlu, “Dolayısıyla pamuk üreticilerimiz her alanda desteklenmeli devlet üretici birliklerini desteklemeli üretici birlikleri de çiftçiyi desteklemeli ve kollamalıdır. Pamuk dünyada stratejik ve endüstriyel bir ürün olarak kabul edilmektedir. Bölgemizdeki pamuk dünyanın en kaliteli pamuklarından birisidir. Pamuk istihdama ciddi bir katkı sunmaktadır. Arazideki iş ve işçilerden tutun organize sanayideki çırçır fabrikalarındaki işçilere kadar istihdam alanları sağlanmaktadır. Pamuktan hayvan yemi küspesi, yağ, iplik, balya, tekstil, konfeksiyon çöpünden bile barut oluşuyor. Bunun için pamuk üreticilerimizin desteklenmesi pamuk destekleme primleri zamanında ödenmeli ve pamuktan kesilen yüzde 2 stopaj vergisinin kaldırılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“BARAJLAR İVEDİLİKLE BİTİRİLMELİ”

Bölgedeki barajların ivedilikle bitirilmesi ve tarım arazilerini suya kavuşması gerektiğini anlatan İskenderoğlu şunları söyledi:

“Bölgemizdeki barajların ivedilikle bitirilmesi ve tarım arazilerinin su ile buluşup verimlerin yükselmesi için bir an evvel tarım arazilerinin sulanıp pamuk, dane mısır, sulu buğday, silajlık mısır gibi ürünlerin ülke ekonomisine katkıda bulunması gerekmektedir. Bölgemizde başlayan pamuk hasat sezonunun başlamasından dolayı çiftçi ve üreticilerimize bol kazançlı, kazasız belasız, bereketli bir sezon diliyoruz”

Kaynak: Özgür Haber/Şehmus KIZILASLAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.