“Seçimlere dışardan müdahale ediliyor”

Türkiye genelinde tüm oda ve borsalar seçimlerinin KHK ile ertelenmesini, “Seçimlere dışarıdan müdahale ediliyor” şeklinde değerlendiren DTSO Başkan adayı Mehmet Kaya, iş dünyasına yönelik “FETÖ” ve “KCK” adı altında yapılan operasyonlara dikkat çekerek, bunun yatırımı engellediğini söyledi

“Seçimlere dışardan müdahale ediliyor”
30 Eylül 2017 Cumartesi 12:30

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Ahmet Gökçek’in başkanlığa aday olduğu Ankara Ticaret Odası (ATO) seçimleri başta olmak üzere, Türkiye genelinde tüm oda ve borsa seçimleri Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile iptal edildi. İptal gerekçesi belirtilmeyen seçimler için Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, “Daha sağlıklı ve adil bir seçim sürecinin işletilmesi için tüm oda ve borsa seçimlerinin Nisan 2018’e ertelenmesi kararlaştırıldı” şeklinde açıklamada bulunsa da, kafalardaki soru işaretleri silinebilmiş değil. 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra iş dünyasındaki birçok şirkete kayyum atanmıştı. Atanan kayyumların seçim sonuçlarına nasıl etki edeceği tartışılırken seçimlerin belirsiz bir tarihe ertelenmesi iş dünyasında kafaları karıştırdı. Oda ve borsalarda mevcut yönetimdeki bazı iş insanları, yeni seçimde aday olmayacağını açıklamıştı. Alınan bu erteleme kararıyla görev süreleri ekim ayında son bulacak iş insanları, istemeyerek de olsa Nisan 2018’e kadar yönetimde kalmak zorunda kalacak.

Türkiye genelinde tüm oda ve borsalar seçimlerinin KHK ile Nisan 2018 tarihine ertelenmesini değerlendiren iş insanı ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkan adayı Mehmet Kaya, seçimlere dışarıdan müdahale edildiğini belirterek, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kendisini müdahalelere açık hale getirdi” dedi.

“Bizdeki demokrasi, maalesef TOBB’da yok”

Tüm oda ve borsalar seçimlerinin gerekçesi belirtilmeden belirsiz bir tarihe ertelenmesini yanlış bulduğunu ifade eden Kaya, şunları söyledi:

“Bizdeki demokrasi, maalesef TOBB’da yok. Kendisini tamamen dış girişimlere açık hale getirdi. Son dönemlerdeki TOBB’un duruşuna baktığınız zaman bunu net olarak görebiliyorsunuz. Bir sivil toplum kuruluşunun olmazsa olmaz hassasiyetleri olmak zorundadır. Muhakkak ki; hükümetlerle ilişki içinde olacaksınız ama temel durmanız gereken nokta toplumun çıkarları olmalıdır. Toplumu ve iş dünyasını daha iyi noktalara taşıma çerçevesinde bir misyon kurmak zorundasınız. Maalesef son dönemlerde TOBB hükümetle ilişkisini kendi yapısına müdahale şeklinde dizayn ediyor. Bunu son iki üç örnekte görebiliyoruz. ATO’nun üye seçimleri öncesinde, tüm oda ve borsalar seçimlerinin Nisan ayına ertelenmesi bunun en son örneği oldu. Bir Sivil Toplum Örgütü’nün (STÖ) dış müdahaleyle, yani devletten KHK’yle seçimini ertelemesini sağlaması, o STÖ’nün kendini koruyamadığını gösterir. Seçimler açısından bir risk varsa o STÖ bunun önlemini kendisi almalıdır.”

“Seçimlere dışarıdan müdahale gerçekleşti”

TOBB’un gerekli önlemleri kendisi almayıp, bunu KHK marifetiyle devletin yapmasının birçok soruna yol açtığına işaret eden Kaya, “Ekim ve Kasım ayında yapılması gereken oda ve borsalar seçimleri 6 ay sonrasına ve bir bilinmeze ertelendi. Çünkü tam olarak Nisan ayında yapılıp yapılmayacağı ya da yapılacaksa hangi tarihlerde yapılacağı belirtilmiyor” dedi. Erteleme kararının odalarla tartışılarak alınması gerektiğini ifade eden Kaya, “Odaların meclislerinde gerekli tartışmalar yapılmadan, yaratacağı sonuçlar masaya yatırılmadan, bu kararı alırsanız akıllara başka şeyler gelir” şeklinde konuştu. TOBB’un kendi yapısını demokratik yapıdan uzaklaştırdığını dile getiren Kaya, “Tamamen hükümetle uyumlu ve hükümet ekseninde bir TOBB’un, ne hükümete bir faydası olabilir, ne de iş insanına bir faydası olur” diye konuştu.

“TOBB kendi alanı dışında açıklamalar yapmamalı”

TOBB’un kendi alanı dışında açıklamalar yapmasına tepki gösteren Kaya, “Nisan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı referandumunda aldıkları karar bile tartışma konusudur. Güvenlikle ilgili bir konu odalar ve borsalar birliğinin görevi değildir. Referandumla ilgili açıklama yapıp, güvenlik politikalarını öne çıkarmaya çalışmak TOBB’un görevi değildir. TOBB’un yapması gereken açıklama, tamamen ülkenin ekonomisinin gelişmesine yönelik olmalıdır. Çünkü size verilen misyon ve görev budur” diye konuştu. Kaya, TOBB’un bu açıklamalarının hükümete yakın durmaya çalışmasının sonucu olduğunu belirterek, bu açıklamaların STÖ’lerin içini boşalttığını söyledi. Mevcut birçok oda başkanının yeni dönemde aday olmayacağını açıkladığını hatırlatan Kaya, “Tıpkı Diyarbakır’da olduğu gibi birçok mevcut yönetim yeni dönemde aday olmayacağını açıklamıştı. Görev süresi dolan bu insanlara yeniden 6 aylığına odayı yönetme yetkisi veriyorsunuz. Bu aynı zamanda bir yönetim zafiyeti getirir. Neresinden bakarsanız bakın, yanlış bir karardır. TOBB’un hükümeti ikna ederek seçimi zamanında yapması gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

“İş insanlarına operasyonlar yatırımı engelleniyor”

Erteleme gerekçelerinin doğru oturtulmadığını ve bu nedenle şaibelerin meydana geldiğinin altını çizen Kaya, iş dünyasına yönelik son dönemlerde “FETÖ” ve “KCK” adı altında yapılan birçok operasyonda masum iş insanlarının linçe maruz bırakıldığını söyledi. Operasyonların iş insanlarının yatırım yapmaktan kaçınmasına neden olduğunu vurgulayan Kaya, şöyle devam etti:

“Zan altında kalırım diye birçok insan yatırım yapmaktan çekiniyor. Seçimler yapıları güçlendiriyor. Seçimler öncesinde iş dünyasına yönelik olası bir operasyon ihtimali iş insanlarının şevkini kırıyor. 15 Temmuz’dan sonra birçok oda yönetimine kayyum atandı. Bu kadar odaya kayyum atandıktan sonra tekrar iş dünyasına ‘FETÖ’ ve ‘KCK’ adı altında yönelme olursa bu toplumsal inancı da kırar. İnsanlar gerçekten böyle bir ilişki olduğundan çok, tamamen seçimlere yönelik bir adım olduğunu düşünür. Seçilen yönetimler de bu şekilde sürekli şaibe altında kalır.”  Ülkede olası bir erken seçim ihtimalinin de olduğunu söyleyen Kaya, “Mayıs 2018’de olası bir erken seçim olursa, OHAL şartlarında oda ve borsalar seçimleri yapılmayabilir. Bu da mevcut yönetimlerin odayı yönetmesine devam etmesi anlamına gelir. Ki; bu da işi bırakacağını söyleyen oda yönetimleri açısından riskli bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yenigün

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.