Taner Özbay DTSO seçimlerini değerlendirdi

16-0’lık DTSO seçimlerini nasıl okumak lazım?

Taner Özbay DTSO seçimlerini değerlendirdi
17 Nisan 2018 Salı 00:09

Aylardır kent gündeminin ilk sırasında yer alan, bir genel seçim yahut yerel seçim havası içinde geçen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) seçimleri nihayet yapıldı. OHAL nedeniyle hayli zayıf bir gündemi bulunan Diyarbakır’da, DTSO seçimleri hemen herkesin konuştuğu bir konu haline gelmişti. Fakat seçim sonuçları, seçim sürecini fazlasıyla gölgede bırakacak bir tablo oluşturdu. Yeşil listenin 16-0’lık sıra dışı bir zafere imza atması, daha çok konuşulacağa benziyor.

Eşi benzeri görülmemiş bir seçim atmosferinin oluştuğu, müthiş bir rekabetin sergilendiği DTSO seçimlerine, oy kullanabilecek durumda olan 7 bin 32 seçmenin 5 bin 167’si katıldı. Seçime katılım oranı yüzde 74,51 gibi yüksek bir düzeyde gerçekleşti. Seçmenin yüzde 57,2’sinin teveccüh gösterdiği yeşil liste 16 grubun tamamını kazanarak hem DTSO seçimleri tarihinde hem de Türkiye Odalar ve Borsalar seçimi tarihinde bir ilke imza atmış oldu. Sarı liste oyların yüzde 30,4’ünü, beyaz liste yüzde 6,4’ünü, kırmızı liste yüzde 4,3’ünü, mavi liste yüzde 1,3’ünü, turuncu liste ise yüzde 0,03’ünü alabildi.

DTSO’ya borcu bulunan ve mevzuat gereği oy kullanamayacak durumda olan binin üzerinde seçmenin odaya olan borcunun adaylar tarafından ödendiği belirtilen seçimler nedeniyle, DTSO kasasına 2 milyon TL’nin üzerinde bir sıcak para da girmiş oldu.

Peki, böyle bir sonuç bekleniyor muydu? Tahmin yürütmekte zorlandığım DTSO seçimlerinde açıkçası böyle bir sonuç beklemiyordum. Aslında kimse beklemiyordu. 16-0 gibi tarihe geçecek bir sonuç herkes için büyük bir sürpriz oldu. Seçim sonrası aradığım ve sonuçlar karşısında şaşkınlık içinde olan isimlerden duyduğum ilk söz “fikir yürütemiyoruz” oldu.

Peki, yeşil listenin 16-0’lık zaferinin ya da diğer listelerin hezimetinin altında yatan neden neydi? İşin aslına bakaranız çok net bir şekilde, tek bir cümle ile buna cevap vermek güç. Fakat verileri alt alta dizdiğimizde, yeşil listenin müthiş performansı ile diğer listelerin eksiklerini, hatalarını birlikte değerlendirdiğimizde tablo netleşiyor.

Önce biraz geriye gidelim. DTSO başkanı Kudbettin Arzu’nun 2007 yılında Ak Parti’den milletvekili olması ile birlikte, Arzu’nun yönetiminde olan Mehmet Kaya başkanlık görevine gelmişti. 2 yıla yakın bir süre DTSO başkanlığı görevini yürüten ve iyi bir performans sergileyen Kaya, 2009 yılında siyasi müdahalelere açık bir şekilde yapılan DTSO seçimlerinde, iyi bir netice almasına karşın oda başkanı olamamış, o dönem Demokrat parti il başkanı olan Galip Ensarioğlu DTSO başkanı olmuştu.

Galip Ensarioğlu’nun da Ak Parti’den milletvekili olmasının ardından 2013 yılında yapılan seçimlerde yeniden aday olan ve ciddi bir saha çalışması yürüten Mehmet Kaya yine siyasi müdahalelerin en üst düzeyde olduğu bir ortamda başkan olmamış, başkanlığa Ahmet Sayar getirilmişti.

2017 yılında yapılacak seçimlerde karşısında rakip olmayan ve kazanmasına kesin gözüyle bakılan Mehmet Kaya, bu kez tüm oda ve borsa seçimlerinin Nisan 2018'e ertelenmesi nedeniyle bir kez daha amacına ulaşamamış oldu.

14 Nisan’da yapılan seçimlere “Birlikte Diyarbakırız” sloganıyla hazırlanan Kaya’nın karşısına bu kez 5 farklı liste çıktı. En dikkat çeken liste ise iş adamı Abdulkadir Karavil’in başını çektiği sarı listeydi. Sonrasını biliyorsunuz zaten, kıyasıya bir rekabet, medyanın tüm bileşenlerine yansıyan bir seçim kampanyası, yerel ve genel seçimleri aratmayan bir seçim havası...

Şimdi devam edelim; 16-0’lık zaferin ya da hezimetinin arkasında yer alan nedenler neler?

2 yıla yakın bir süre oda başkanlığı deneyimi olan Mehmet Kaya’nın ve ekibinin 3 dönemdir DTSO seçimleri için yaptığı çalışmalar büyük bir tecrübenin oluşmasına neden oldu. İşi bilen insanlardan oluşan ve “idmanlı” olan bu ekip sürekli sahadaydı. Ulaşılmadık, görüşülmedik seçmen bırakmadılar adeta. Daha önceki seçimlerde neden başkan olamadığını, nasıl engellendiğini seçmene etkili bir dille anlattığı ifade edilen Mehmet Kaya öncülüğündeki yeşil listenin, 16-0’lık başarısının ardında yatan temel neden buydu: Etkili saha çalışması...

Seçim döneminde birçok kez “Tabanda güçlü bir karşılığımız var” ifadelerini kullanan yeşil liste, medyayı, özellikle de sosyal medyayı etkin bir şekilde kullandı, seçmen olmayan kitle nezdinde dahi büyük bir farkındalık oluşturmayı başardı.

Yeşil listenin başarısının gerisinde yatan nedenlerden birinin de HDP desteği olduğu iddia ediliyor. Geçen dönem HDP desteği ile DTSO çatısı altında yer aldığı belirtilen isimlerden önemli sayıdaki kişinin, bu dönem yeşil listede yer aldığı, buna ek olarak özellikle seçime bir kaç gün kala HDP’lilerin yeşil liste lehine yoğun bir çalışma yürüterek seçmen kitlesi üzerinde ciddi bir etki yarattıkları, seçim günü de bu doğrultuda bir duruş sergiledikleri iddia ediliyor. Aslında daha önce HDP’nin desteklediği ya da HDP’ye yakın olan isimleri diğer listelerde görebilmek mümkünse de, yeşil liste dışındaki tüm listelerden dillendirilen iddia bu yönde.

Yeşil liste cephesinde yaşananlar 16-0’lık başarıya uzanan büyük bir veri olarak karşımızda dururken, en büyük rakibi sarı listenin sergilediği duruş bu başarının bir zafere dönüşmesini kaçınılmaz hale getirdi.

Öncelikle sarı liste, son derece deneyimli ve idmanlı olan yeşil listeye göre çok ama çok geç bir şekilde seçim çalışmalarına başladı. Seçim çalışmalarını ağırlıklı olarak Abdulkadir Karavil’in başarılı iş adamı kimliği üzerinden yürüttüğü gözlemlenen sarı listede, 3. Gruptan aday olan Mahmut Biroğlu’nu saymazsak,  Karavil’in dışında öne çıkan isim neredeyse yoktu. Saha çalışmalarında son derece yetersiz kalan, seçmene yeterince dokunamayan sarı liste, medyada da etkisiz olunca yeşil listenin hayli gerisine düştü.

Esasında son derece yerinde tespitleri ve değerlendirmeleri olan, hiç bir siyasi ve ticari hesabı, koltuk derdi olmadığını, Diyarbakır’ın Gaziantep, Kayseri ve Kahramanmaraş gibi ekonomisini geliştirebileceğini, bu manada sahip olduğu bilgi, birikim ve tecrübeyi kentin kalkınması için kullanacağını anlatan, “İşler layık olana verilmiyor. İş layık olmayana verilince de iyi sonuç alınamıyor’’ şeklinde reel karşılığı olan belirlemelerde bulunan Karavil, sahip olduğu birikimi ve donanımı gerek DTSO seçmenine gerekse de kent ahalisine ifade edemedi. Ticari zekası ve pazarlama becerisiyle, keza kurumsal kimliğe verdiği önemle, sıfırdan gelip Türkiye çapında bir iş adamı olmanın haklı gururunu yaşayan Karavil, maalesef aynı zekayı ve beceriyi DTSO seçimlerinde gösteremedi, bu gücünü sahaya yansıtamadı.

Büyük bir özgüvene sahip olan Abdulkadir Karavil’in, bazı söylem ve tavırlarıyla DTSO seçmeni üzerinde olumsuz bir algı oluşturduğu da gelen eleştiriler arasında. Başarılı iş adamı kimliğini öne çıkaran, iş hayatında elde ettiği başarıları DTSO’da da göstereceğini, bu saikle ailesiyle görüştüğünü, işleri bir yana bırakıp bundan sonra Diyarbakır için hizmet etmeye karar verdiğini ifade eden Karavil’in, bu meziyetlerini Diyarbakır ve DTSO için bir lütuf gibi göstermesinin ya da böyle bir algı oluşmasının ters teptiği iddia ediliyor. Seçim sürecini ve özellikle gruplarda gösterdiği adayları, şirket yönetir gibi bir anlayışla sevk-idare etmesinin kendi listesindeki adaylar tarafından dahi eleştirildiği iddia edilen Karavil’e, Ak Parti milletvekillerinin sunduğu desteğin de ters teptiği öne sürülüyor.

Sonuç olarak sahada ayak basılmadık yer bırakmayan, aktif bir seçim çalışması yürüten yeşil liste, rakiplerinin de sergilediği zayıf seçim çalışmaları karşısında tarihi bir zafere imza atmış oldu. 3 dönemdir neredeyse tüm enerjisini DTSO başkanlığı için harcayan Mehmet Kaya da böylelikle muradına ermiş oldu.

Peki Mehmet Kaya ve ekibi nasıl bir duruş içinde olmalı? Bu konuyu bir sonraki yazımda detaylı bir şekilde işleyeceğim. Fakat son 2 dönemdir alenen politik bir kimlik kazandırılan DTSO’nun bu olumsuzluktan arındırılması, siyasi müdahalelerin ve siyasi hedeflerin merkezi olmaktan çıkarılması gerekiyor. Diyarbakır’ın lokomotif meslek kuruluşu olan DTSO’ya yakışan da bu olacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mağdur - 2 yıl önce
Merhabalar haberlerinizi sürekli takip etmekteyiz.. Bizler DİSKİ Genel Müdürlüğünde çalışan memurlar olarak 2017 yılında Görevde yükselme sınavına girdik. yaklaşık 50 kişiyiz. Yanlız sonuçlar daha açıklanmadı. yöneticilerimize soramıyoruz. bununla ilgili bir haber yaparsanız belki açıklanır. saygılar