Ticaret Borsası’nda İş Dünyası Buluşmaları

​​​​​​​Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, İş Dünyası Buluşmaları kapsamında Diyarbakır Ticaret Borsası bünyesinde bulunan iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinledi, çözüm için istişarede bulundu.

Ticaret Borsası’nda İş Dünyası Buluşmaları
19 Kasım 2019 Salı 10:23

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, il ekonomisinin değerlendirilmesi ve sorunlarını birinci ağızdan dinlemek amacıyla düzenlediği İş Dünyası Buluşmaları kapsamında Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) bünyesinde bulunan iş dünyası temsilcileri ve borsa üyeleri bir araya geldi.

Bağlar İlçesi’nde bulunan DTB Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya DTB Başkanı Engin Yeşil,  Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, kamu kurum yöneticileri, DTB yönetim kurulu üyeleri ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

DTB Başkanı Yeşil, “Sayın Valim, ilimizde başlatmış olduğunuz ‘İş Dünyası Buluşmaları’ toplantılarının birini de Borsamızda gerçekleştirmenizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Borsamız bünyesinde bulunan iş dünyası temsilcileri ve üyelerimizin sorunlarını birinci ağızdan dinlemeniz ve çözüm önerilerini istişare etmeniz ilimiz sorunlarının çözümüne ve kentimizin gelişmesine önemli katkı sunacağına inanmaktayım” dedi.

‘Diyarbakır'ın sahip olduğu zenginliği, derinliği, birikimi ve dinamiklerini biliyoruz’

Toplantıdan önce Bağlar Belediyesinin Sıcak Asfalt Plent ve Yapım Tesisinin açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Güzeloğlu, “Saatte 700 ton sıcak asfalt üretecek bir plent. Kendimde çok destek verdiğim bir çalışma. Yılların ihmal edildiği eksikliği ötelenmiş, ertelenmiş varsa meselesi, bunları aşmak, İnşallah en kısa zamanda bu aziz ve güzel şehir Diyarbakır'da bu insanlarımızın hak ettiği hizmeti ulaşacaktır. Bu noktada Diyarbakır'ın sahip olduğu potansiyeli zenginliği, derinliği, birikimi ve dinamiklerini biliyoruz. Diyarbakır Türkiye'nin geleceğinde ve kalkınma sürecinde iddiasını sadece kendisi ile değil çevresi ile bütünleştirerek Türkiye'yi uluslararası alana taşıyacak bölge ülkeleri ile ticareti ile birlikte ülkenin gelişme ve kalkınmasında çok büyük katkı sahibi olacak bir potansiyelin olduğunu biliyoruz. Fakat takdir edersiniz ki, bir şeye sahip olmak, şüphesiz tek başına yeterli değildir. Bunu doğru kullanabilmek, hakkıyla, verimli bir şekilde değerlendirebilmek gerekir. Hepimiz, hepinizin ve herkesin şüphesiz bu noktadaki memnuniyeti de bununla bu boyutla. Bizler kenti yönetenler, her düzeyde kentin gelişmesine katkı koyacak, aslında tam da bu noktada bir buluşmayı, bir kucaklaşmayı, bir araya gelerek, kentin her alanda en iyisini gerçekleştirme niyet ve gayreti içinde olmalıyız.

‘Diyarbakır hemen her alanda üretim iddiası olan bir büyükşehirdir’

Ticaret Borsamız her gelişimde söylüyorum. Diyarbakır'ın sahibi olduğu birikimi ve özellikle tarım ve tarıma dayalı potansiyeli temsil eden, Diyarbakır'ı geleceğe taşımakta ve kalkınma yolunda hazırlamada en önemli kurumsal yapılarımızdan birisidir. Bugün Diyarbakır, Türkiye tarımında, hemen her alanda üretim iddiası olan, bir büyük şehirdir. Çoğu üründe fiyat belirleme, etkileme doğrudan zenginliğin sahibidir. Ama bizim iddiamız şudur; Diyarbakır artık sadece üreten değil, ürettiğini son ürüne dönüştüren ve marka haline getiren bir il olmaktır. Ekonomik olarak kazanç buradadır. Yani artı değere dönüştürmek, son ürüne dönüştürmek, markaya dönüştürmek, pamuğun bugün Türkiye'de 4 sırada üreten bir Büyükşehir doğru mu? Evet. Ama yetmez bu yetmez. Pamuğu ipliğe, ipliği ham kumaşa, kumaşı boyalı kumaşa, o kumaşı giysiye, giysi markaya dönüştürmeliyiz. Bu zinciri sonuna kadar getirdik mi kazanan biz olacağız. Bir yerinde bıraktık mı eksiler olur. Bu mümkün mü? Evet, ama nasıl? Doğru akıl kullanarak, hep birlikte gayret ve çaba sarf ederek, doğru olanı akıl ve bilim temelinde yapmaktır. Stratejik bir bakışla meseleye başlamaktır. Her birimiz ve her biriniz her bir işinizi de böyle yapmazsanız zaten iddialı olmak ve kalıcı olmak mümkün değil. Ama bir kentin bir şehrin kalkınmasını sağlamak için tüm dinamiklerini aynı noktada ve potada buluşturmak ve doğru olan noktada yoğunlaşmak gerekir” şeklinde konuştu.

‘Diyarbakır zenginliğin adıdır’

Diyarbakır’ın tarihin her döneminde ticaretin, tarımın, ekonominin, ilimin, kültürün kenti olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, “Üniversite den başlayarak bütün eğitim kurumlarında bölgenin taşıyıcı merkezidir Diyarbakır. İşte bu Diyarbakır'ın yolculuğunu, bu Diyarbakır'ın gelişme ve kalkınma sürecini ihanet örgütü, terör örgütü PKK zihniyeti ve onu uzantıları engellemektedir. Diyarbakır’ı her alanda sadece ekonomik alanda değil sosyal ve toplumsal alanlarda da bu zenginliğinden uzaklaştırmaya kalkınma ve gelişmesinin önüne set olmaya ve her ne varsa yapılacak bir iyiliğin önünde durmaya sistematik ihanet aklıyla yıllar ve yıllardır hizmet etmektedir. Dicle Üniversitesi'nin açıldığı tarihi hatırlayanlar var yaş itibariyle. Doğru mu? Açıldığında Anadolu'da açılan ilk üniversitelerden biriydi. Dicle Üniversitesi sadece buranın değil bölgenin kalkınmasını taşıyıcı üniversitesidir. Dicle'de üniversite varken çevrede ne üniversite vardı ne fakülte… Merkez burasıydı. Bu zihniyet Dicle’nin kalkınmasını, üniversitenin gelişmesini kente ve bölgeye bilim anlamında hizmet etmesinin önünü kestiler. FETÖ’sü, PKK’sı işbirliği yaptı Dicle Üniversitesi'nin kapasitesini ihanete aktardı” diye konuştu.

Terör örgütünün Sur’da hendek kazıp Diyarbakır'ı hem ekonomik yönden hem de zihnen felç ettiğini ifade eden Güzeloğlu, kente ihanet etmeyi bir an bile düşünmeden gerçekleştirdiklerini kaydetti. Güzeloğlu, Diyarbakır’ın eğitimde bir dönem zirvede olduğunu hatırlatarak, ihanet örgütlerinin eğitimden altyapıya Diyarbakır'a hizmet edilmesinin önüne geçildiğini söyledi. Diyarbakır’da yılların birikmiş alt ve üst yapı sorunları olduğuna dikkat çeken Sayın Güzeloğlu, iki yıl içinde tüm bu sorunları çözüme kavuşturacaklarını açıkladı. Yeni yapılan yatırımlar ile kentte 25 bin kişinin doğrudan sigortalı olarak istihdam edileceğini anlatan Sayın Güzeloğlu, “Kaybedilen aylar değil onlarca yıllar ziyan edilmiş kaynaklar var heba edilmiş imkânlar var kaçırılan fırsatlar var. Artık Diyarbakır’ın tahammülü yok. Diyarbakır insanının bu ihanete ve bu düşünceyi temsil edenlere vereceği hiç bir saniye bile yok. İnsanlar gençler hanımefendiler beyefendiler herkes iyi yaşamak istiyor. Herkes yaşadığı kentin birinci sınıf bir yaşam kalitesi ile buluşmasını istiyor.  Sadece bunu fiziksel altyapı olarak söylemiyorum kalkınma ve gelişme anlamında da söylüyorum. Yaptığımız yatırımlar ile iki senede 25 bin kişilik net sigortalı istihdam sağlayacağız” diye konuşmasını tamamladı.

Konuşmanın ardından Güzeloğlu, iş dünyası temsilcileri ile borsa üyelerinin sorun ve taleplerini dinledi, çözüm için istişarede bulundu. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan ve yapılacak projelerle ilgili bilgi verdi.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.