Tıp fakültesi hastaneleri ulusal kalite hareketine katıldı 

Sağlık sektöründe 3.basamak hastane olarak; eğitim, araştırma ve Sağlık hizmetleriyle öncü olan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri hizmet kalitesini belgelemek amacıyla KalDer tarafından başlatılan Ulusal Kalite Hareketi sürecine katıldığını söyledi

Tıp fakültesi hastaneleri ulusal kalite hareketine katıldı 
24 Ekim 2017 Salı 17:18

Bilgisini tüm müşterileriyle paylaşan, sürekli gelişen ve geliştiren, sağlık sektöründe güvenle anılan, takım ruhu ve yeniliklerin öncüsü olan bir ekip anlayışıyla, teknolojik altyapısıyla “Güvenli Hastane” olma yolunda ilerleme hedefi ile teknolojik yatırım, yeni hizmet alanları açma ve Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra SKS, SAS, ISO 9001 KYS standartlarıyla kurumsal kültürü geliştirmeye yönelik çalışmalarını da sürdüren  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri, Kalite Derneği (KalDer) tarafından yürütülen Ulusal Kalite Hareketi’nin (UKH) katıldı. 

Ulusal Kalite bilincinin yaratılması, geliştirilmesi ve mükemmellik modeli uygulamalarının yaygınlaştırılmasının ilk adımı olarak görülen Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi, Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof.Dr.Ali Kemal Kadiroğlu ile KalDer Türkiye Mükemmellik Ödülü Sekreteri Berçin Gün arasında Başhekdimlik Çalışma Ofisinde , düzenlenen törende imzalandı.

İmza töreninde konuşan Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof.Dr.Ali Kemal Kadiroğlu, Sağlık sektöründe 3.basamak hastane olarak; eğitim, araştırma ve Sağlık hizmetleriyle öncü olan DÜTFH’nin hizmet kalitesini belgelemek amacıyla KalDer tarafından başlatılan Ulusal Kalite Hareketi sürecine katıldığını söyledi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Ufuk Aluçlu da konuşmasında  Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi konusunda Akreditasyon çalışması başlattıklarını, şu an  değerlendirme aşamasında olduklarını hatırlatarak, 2018 yılı içerisinde Tıp Eğitimi konusunda akredite olmak istediklerini belirtti ve Tıp Eğitimi kalitesini belgelemek amacıyla KalDer tarafından başlatılan Ulusal Kalite Hareketi sürecine katılmanın oldukça önemli olduğunu söyledi.

“MÜKEMMELLİK YOLCULUĞUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK”

Hastane olarak kalite yolculuğunda şimdiye kadar önemli adımlar attıklarını dile getiren Başhekim Prof.Dr.Ali Kemal Kadiroğlu,  “Kalite yolculuğumuz doğrultusunda ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite standartları(SKSV5-Hastane), Sağlıkta Akreditasyon standartları(SAS), Avrupa Kalite Vakfı Mükemmellik Modeli(EFQM) ve Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Akreditasyonu standartları çerçevesinde çalışmalar yaparak bu süreçleri sertifikalandırma çalışmalarımız Kalite-Akreditasyon ve Strateji Geliştirme Koordinatörlüğümüz öncülüğünde devam etmektedir. Aynı zamanda şeffaf bir yönetim anlayışı ile hastane yönetim kurulumuzun belirlediği hedeflere ulaşmak için; iç ve dış paydaşlarımızın memnuniyet düzeylerini ölçüyoruz. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda hastanelerimizin daha iyiye ve ileriye ulaşması adına gereken tedbirleri alıyoruz” dedi.

Sosyal Güvenlik kurulunun düzenlediği sektör toplantılarında, belirtilen hedeflere ulaşmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kadiroğlu,  bu çerçevede kalite yolculuğunun kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi. KalDer ile önemli bir iş birliğine imza attıklarını da aktaran Kadiroğlu, bu sürecin diğer dağıtım şirketleri açısından da örnek teşkil edeceğini belirtti.

“KATILIMCI SAYISI 600’Ü AŞTI “

KalDer’in güçlü eğitmen / danışman kadrosuyla kalite bilincinin gelişmesi ve yayılmasında önemli rol üstlendiğini ifade eden KalDer Türkiye Mükemmellik Ödülü Sekreteri Berçin Gün de konuşmasında  “Sadece özel sektörün değil, kamu kuruluşlarının da rehberi haline geldik” dedi. Ulusal Kalite Hareketi’nde katılımcı kuruluş sayısının 600’ü aştığını dile getiren Gün, “KalDer olarak rekabetçi ve sürdürülebilir kalkınma anlayışının yaratılmasını önemsiyoruz. Bu sebeple paylaşmanın önemine inanıyoruz. Ulusal Kalite Hareketi hız kesmeden yayılımını sürdürecektir” diye konuştu.


Kaynak: Dicle Üniversitesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.