“Tüketim kültürü ve nefisle mücadele biçimi olarak Oruç” paneli

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında düzenlediği panellerin ikincisi gerçekleşti. “Tüketim Kültürü ve Nefisle Mücadele Biçimi Olarak Oruç” başlığıyla düzenlenen panele Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı da katıldı.

“Tüketim kültürü ve nefisle mücadele biçimi olarak Oruç” paneli
26 Mayıs 2019 Pazar 18:54

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayı kapsamında etkinliklerini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, “Tüketim Kültürü ve Nefisle Mücadele Biçimi Olarak Oruç” başlığıyla düzenlenen panele Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı da katıldı. Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen panelin açılış konuşması moderatör Emin Ay tarafından yapıldı.

‘İslam Aleminin ana problemi Kur’an’ı anlamamaktır’

Panel, Prof. Dr. Nurettin Turgay – Oruç Aç Kalmak Mıdır? konulu sunumu ile başladı. Turgay, “Benim kanaatime göre İslam Aleminin ana problemi ya Kur’an’ı anlamamaktır ya da Kur’an’ı kabullenmemektir. Konumuz oruç ama oruç bir ibadettir. İslam yalnız bir ibadet değil. Allah Fatiha Suresi’nde Kur’an’ın bir özetini sunuyor. Sonra konuyu açıklıyor. Fatiha suresi üç konu üzerinde duruyor, aslında bütün Kur’an üç konu üzerinde duruyor. Kur’an’ın bize verdiği mesaj üçtür; Temiz bir inanç, ihlaslı samimi bir ibadet ve dürüst bir hayat tarzı yani dürüst bir ahlak” dedi. “İslam evrenseldir, bütün insanların hakkının hukukunun korunmasını emrediyor” diyen Turgay, Cuma günleri Hutbeden sonra okunan dua da Allah’ın herkese her konuda adaletle hareket etmesini emrettiğini belirtti. Turgay son olarak, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in “Kendinize istediğinizi kardeşinize istemedikçe mümin olamazsınız” sözünü hatırlatarak sunumunu tamamladı.  

‘Bazı ibadetlerin toplumsal görünürlüğü vardır’

Turgay’ın ardından Demokratik İslam Kongresi üyesi Güler Özavcı Doğu ise Oruç ve Yeryüzü Sofralarının Anlamı konusunda gerçekleştirdiği sunumda “Bir ay boyunca tuttuğumuz oruç ibadeti eğer dünyaya bakış açımızı, ahlakımızı, sınıf bilincimizi, maneviyatımızı değiştirmiyorsa sadece akşama kadar aç ve susuz kalmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Bazı ibadetler sessiz sedasız yapılırken bazı ibadetlerin de toplumsal görünürlüğü vardır. Bu aslından dinlerin ne kadar toplumsal yaşamı inşa etme, eşitliği sağlama, özgürlüğü sağlama noktasında üstlerine aldığı misyondur. Bu anlamda oruç da kamusal bir ibadettir aslında, görünürlüğü var olan bir ibadettir. Bu ibadet yapıldığı esnada eşitliği sağlamaya çalışıyorsunuz. Misyonumuz insanların açlığını sadece Ramazan ayında oruç tutarak anlamaya çalışmak olmamalıdır” diye konuştu. Lüks İftar sofralarını eleştiren Özavcı, yeryüzü sofralarının lüks sofraları karşı ortaya çıktığı bir durum olduğunu ifade etti. Özavcı, yeryüzü sofralarının çok hızlı yayıldığına dikkat çekerek “Kendini öteki hisseden herkes bu sofralara sahip çıktı ve bu sofraları uygulamaya başladı” dedi.

Son olarak ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Nimettullah Erdoğmuş ise Oruçla Nefsi Terbiye ve İsraf konusunda bir sunum yaptı. “İbadet ve bedel ilişkisini kurarak sözlerime başlamak istiyorum. Çünkü bedelsiz ibadet bir problem larak karşımıza çıkıyor. Yani bir yerde ibadet varsa onu bir de bir bedelinin olması lazım. Bütün ibadetlerin özünde mutlaka bir bedelin olması gerekiyor” diye konuşan Erdoğmuş, İslamiyet’in ilk yıllarında ibadet etmede yaşanan olayları anlattı. İsraf konusunda da ‘Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz’ ayetini hatırlatan Erdoğmuş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’ya, su israfının önüne geçilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin bir su politikası geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Sunumların ardından Eşbaşkan Adnan Selçuk Mızraklı da kısa bir konuşma gerçekleştirerek, Ramazan ayında gerçekleştirilen bu panellerin önemine dikkat çekti. Mızraklı, “Daha adalet içinde, daha özgür, günlere olan inancımla Hayırlı Ramazanlar diliyorum” dedi. Mızraklı, konuşmasının ardından panelistlere çiçek ve plaket takdim etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan ayı etkinlikler kapsamında başlattığı paneller, 1 Haziran Cumartesi günü düzenlenecek “İslam’da Toplum Kadın ve Adalet” paneli ile sona erecek.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.