Vali Güzeloğlu engelli vatandaşları kabul etti

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli dernek temsilcileri ile engelli vatandaşları kabul etti.

Vali Güzeloğlu engelli vatandaşları kabul etti
04 Aralık 2018 Salı 10:46

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen ziyarete; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar ile Beyazay Derneği İl Başkanı Nezihe Kent, Diyarbakır’da bulunan engelli dernek yönetici ve temsilcileri ile birlikte engelli vatandaşlar katıldı. Engelli bir vatandaş, kendi eliyle yaptığı kemeri Vali Güzeloğlu’na takdim etti.

Vali Güzeloğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle sizler ile bir araya gelmekten büyük bir heyecan duyuyorum ve burada bulunan siz değerli dernek temsilcilerimize de özellikle alanında yaptığı hizmetler için çok teşekkür ediyorum. Çünkü her biriniz büyük fedakârlık gerektiren, üyeleriniz ve toplumda yaşayan bireylerimiz için çok önemli katkılar sağlıyorsunuz. Onların hayat ile buluşmasını, hayat ile güçlü bir bağ kurmasını ve istediklerini, ister spor, ister kültür, ister ekonomik faaliyet yapmalarına çok çetin katkı sağlıyorsunuz. Zaten 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde bizim gündeme getirmek istediğimiz, dile getirmek istediğimiz konular da bu konular.

 “Son 16 yıla baktığımız zaman çok önemli gelişmeler ve mesafeler kat edildi.”

Artık Türkiye her çağdaş ve gelişmiş ülke gibi bütün bireylerinin sosyal ve toplumsal beklentilerini karşılamak, bu noktada önlerindeki engelleri kaldırmak adına çok açık bir kararlılık sergiliyor. Hamdolsun, son 16 yıla baktığımız zaman çok önemli gelişmeler ve mesafeler kat edildi. Özellikle bakım ve başta eğitim, bizim için ve engelli kardeşlerimiz ile onların aileleri için çok önemliydi. Gerek evde bakım hizmetleri olsun gerekse eğitim kurumlarında verilen hizmetler olsun her birisi bugün dünyanın en iddialı ve en gelişmiş sosyal bir bakım sistemine sahip olmamızı sağladı. O yüzden başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve bu konularda çok duyarlı olan eşi Emine Erdoğan hanımefendiye içtenlikle çok teşekkür etmek lazım. Her ikisi, bütün bu meselelerin hamisi, taşıyıcısı ve hakikaten çok özel bir gayret sergileyicisi. Bizlere verdikleri talimat ve her zaman söyledikleri de bunlar.

​“Hepimiz her an engelli olmaya hazır ve adayız”

Hiçbir bireyimiz, hiçbir engelinden dolayı hayat ile buluşmasında ve hayat ile kucaklaşmasında bir engel ve bir sıkıntı yaşamamalı. Çok doğru bir laftır ‘Hepimiz her an engelli olmaya hazır ve adayız’ hayatın akışı içerisinde kimimiz doğuştan, kimimiz yaşadığımız zaman dilimi içerisinde bu engel durumu ile karşılaşıyoruz. Bu bir kader. Ama bununla karşılaştıktan sonra bunun aşılması, bunun için bireysel gelişim, psikolojik destek, ekonomik destek, eğitim desteği ve hayata tutunulacak sosyal bir destek olmazsa olmazımız.

" sosyal çevrenin engellilere uyumlu hale getirilmesi ve engellilerin istihdam amaçlanıyor."

Bugün bütün kurumlarımızın önceliği bu. Yaşanılır sosyal çevrenin uyumlu hale getirilmesi ve erişilebilirliğin artması ve şüphesiz istihdam dâhil beklentilerin karşılanması. Her geçen yıl daha iyiye gidiyoruz hamdolsun. Geçmişle kıyaslanmayacak kadar çok önemli kazanımlar elde ediyoruz ama tabi yetmez. Hep daha iyiyi ve daha güzeli istemeliyiz. Hedefimiz de bu, inşallah, amacımız da bu. Bütün bu konuda çıkan yasal düzenlemeler hep bunu amaçlıyor, engellilerin istihdamını. Ekonomik desteklerimiz, eğitim hizmetlerinin sunulması, bakım hizmetlerinin yapılması, erişilebilirlikte fiziki alt yapılarının yapılması, toplu taşımaların, inşaatta ve mimari düzenlemelerin yapılması ve tüm buna bağlı olarak sunulan özellikle görme engelli kardeşlerimiz için elektronik ortamdaki kütüphane hizmetleri, sesle bağlantı ve iletişim altyapılarının ve benzerlerinin yapılması,  her geçen gün çok güçlü bir geleceğe doğru yol aldığımızın göstergesidir. Diyarbakır’ımızda da bu amaçlı çalışıyoruz. Her geçen günde olumlu anlamda sonuçlar alıyoruz. Tabi bütün bu süreçlerde en büyük katkıyı ve desteği sizlerden alıyoruz. Onun için baştaki teşekkürümü bir kez daha iletiyorum. Her birinizin kocaman yüreğiyle yaptığı çok büyük işler var. Bizde bunları desteklemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz.  Bu gök kubbenin altında aynı yüreği paylaştığımız, aynı heyecanı taşıdığımız bireylerimiz olarak, bütün engelli bireylerimizi içten ve yürekten sevgiyle, saygıyla selamlıyoruz.

“Maddi olarak görmeseniz de hisseden, dokunan güzel bir yüreğe sahipseniz, gönül gözüyle görüyorsunuz.”

Gönül gözüyle görenler, yürekleriyle koşanlar ve gözleriyle konuşanlar. Hepsi bu anlamdaki heyecanın, çabanın, sevdanın adı. Onun için bir uzvun olmaması bir eksiklik değil, eğer maddi gözünüz var ise, gönül gözü ile bakmakta eksiğiniz var ise, sizde körsünüz aslında. Maddi olarak görmeseniz de hisseden, dokunan güzel bir yüreğe sahipseniz, gönül gözüyle görüyorsunuz. Tıpkı Aşık Veysel gibi Aşık Veysel hiç görmemesine rağmen hayatı öyle güzel tarif etmiş, öyle güzel dile, notaya dökmüş ki, bugün hala hepimiz yaşadığımız duyguları Veysel’in o görmeyen gözü ama gönül gözüyle ifade ettikleriyle tanımlıyoruz. Onun için istersek her şeyi aşacak bir iradedir. Asıl olan gönül güzelliğidir. Ben tekrar bugünün perspektifinde İl Müdürümüz dâhil hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bu günün, engellerin kaldırılmasına ve farkındalık oluşturulmasına önemli bir katkı sağlaması nedeniyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum’’ dedi.

               

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar ise ilimizde yapılacak etkinlikler hakkında bilgi vererek, kendilerini kabul eden Vali Güzeloğlu’na teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu, engelli vatandaşlarımızla tek tek sohbet ederek yakından ilgilendi. Günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile engelli vatandaşlarımız tarafından hediye takdiminin ardından ziyaret sona erdi.


Kaynak: Diyarbakır Valiliği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.