Vali Güzeloğlu gazetecilerle bir araya geldi

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

Vali Güzeloğlu gazetecilerle bir araya geldi
10 Ocak 2018 Çarşamba 15:57

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen programa, Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek, TRT TV Müdürü Barış Üzal, yerel ve yaygın basın kuruluşlarının temsilcileri ve muhabirleri katıldı.

Programda basın mensuplarına konuşan Vali Güzeloğlu, şunları söyledi. “Değerli arkadaşlarım, basın camiamızın değerli temsilcileri, öncelikle “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Bugün vesilesiyle Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde sizlerle birlikte olmadan da mutluluk duyuyorum. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti sadece Diyarbakır’la sınırlı olmayan, 14 il bütünlüğünde gerçekten çok güçlü bir basın ve gazeteciler cemiyeti olarak öne çıkan bir kimliğimiz. Diyarbakır merkez olmak üzere şüphesiz bu çalışmaları gerçekleştirirken bünyesinde ciddi anlamda hem üye sayısı olarak, hem de etkinlik olarak öne çıkan bir cemiyetimiz. Daha önceki görev yaptığım birçok şehirde hem Güneydoğu Gazetecileri Cemiyetini hem de sayın başkanı ağırlama fırsatımız, tanışma fırsatımız olmuştu. Bugün de Diyarbakır'da Diyarbakır Valisi olarak ziyaret etmekten ayrıca bir mutluluk duyuyorum.

Diyarbakır sadece yerel baz da değil büyüklüğü ve önemi doğrultusunda, uluslararası alana yayılan, uluslararası haber ajansların temsilcileri dâhil çok geniş bir kesimi buluşturan bir merkez.

Şüphesiz, Diyarbakır ölçeğinde Diyarbakır’ın önemi, derinliği, zenginliği Diyarbakır’ın güncelini takip etmenin bizlerle birlikte kamu hizmeti üretmenin çok önemli bir parçası gazetecilerimiz. Bir anlamda halkın sesi, temsilcisi ve gündemi bir anlamda bize ileten, gündemimize katkı koyan, kamu hizmetinde sorumluluğunu paylaşan çok yakın bir çalışma ekibimiz. Adeta, her şartta çok zor koşullarda görev yapan, bu uğurda riskler alan, ama her ne olursa olsun bu anlamda haber anlayışını, kamunun haber alma hakkına ve şüphesiz karşılıklı kamu hizmetleri ile birlikte vatandaşlarımızın beklentileri dilek ve istekleri iletilmesine çok önemli bir katkı koyan çalışan emekçi kesimimiz. Demokrasinin, özgürlüklerin olmazsa olmazı ve şüphesiz çoğaltıcısı Diyarbakır'da da çok güçlü bir basın ve gazeteci kesimimiz var. Değerli başkanın ifade ettiği gibi sadece yerel bazda değil şüphesiz Diyarbakır’ın büyüklüğü ve önemi doğrultusunda, uluslararası alana yayılan, uluslararası haber ajansların temsilcileri dâhil çok geniş bir kesimi gerçekten buluşturan bir merkez, Diyarbakır‘a da yakışan bu, Diyarbakır hep ifade ettiğimiz gibi tarihimizin, kültürümüzün, inancımızın ve insanlığın medeniyet geçmişinin çok önemli bir şehri, belirleyici bir merkezi, 33 medeniyet birikimini bugüne taşıyan ve yaşatan tarihi kültürel derinlikleri ve dinamikleriyle bugün dünya üzerinde adeta yaşayan bir kültür mirası ve açık hava müzesi olarak öne çıkan korunması gereken varlıklarıyla, sosyal dokusuyla ve şüphesiz Türkiye'nin geleceğe birlik ve beraberliği içindeki yürüyüşüne katkı koyan kimliğiyle, özellikle bunu hak eden biri şehrimiz.

“Vatandaşımızın hem doğru haber alması, hem de bu perspektifte Diyarbakır’ın doğru anlaşılması, ortak bir sorumluluğumuzdur.”

Bugün Diyarbakır'da sağlanan huzur ve sükûn ortamında, güvenlik alanında sağlanan büyük başarılar ve büyük fedakârlıklar sonrasında, yakın gelecekte Diyarbakır’ın bir bütün olarak ve bütün bu zenginlikleri ile öne çıkması, ekonomik, sosyal ve toplumsal kalkınmasında kararlılıkla yol alması, şüphesiz her köşesinde yaşayan her insanımızın yaşam kalitesinin artması ve mutlu olmasını sağlamak bizim temel önceliğimiz. Bu anlamda çalışan ve bununla başlayan projeler ve gayretler içerisinde basında en önemli ve şüphesiz işbirliği yapacağımız kesimimiz. Vatandaşımızın hem doğru haber alması, hem de bu perspektifte Diyarbakır’ın doğru anlaşılması, ortak bir sorumluluğumuzdur.   Bu noktada inanıyorum ki bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Gazeteciler Cemiyetimiz perspektifinde hem basın yayın temsilcilerimiz, hem de bugünün üzerinde gazetecilerimizin çaba ve katkılarına da ihtiyacımızı olacak. İnşallah bu kararlılıkla, bu karşılıklı işbirliğiyle, Diyarbakır’ımız adına güzel hizmetler üretilecek. Benim daha önce görev yaptığım illerimizde hep Gazeteciler Cemiyeti perspektifinde, çalışan gazetecilerimizde onların hem çalışma şartları adına hem de belki özlük hakları adına önemli çabalarımız olmuştu. Şimdi bir vesile 10 Ocak perspektifinde ifade edelim; Kocaeli’miz de bir de bir projemiz şuan da bitmek üzere. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve Valiliğimizin desteği ve işbirliğiyle gazetecilerimize ve Gazeteciler Cemiyeti üyelerimize bir konut yapımı tamamlandı. Çok da güzel bir yerde, böyle hakikaten yakışan körfez manzarası olan bir yerde Toplu Konut İdaresi Başkanlığıyla bir ortak proje geliştirildi, çok güzel bir kurumsal kimlik, bir basın müzesi, yine biraz önce başkan ifade etti. Belki Türkiye’ye mal olacak bir dizi kutlama etkinlikleri, perspektifi gelişti. Bütün bu süreçte ben diğer illerde olduğu gibi Diyarbakır’da da değerli başkan ve üyelerimizin bu yöndeki teklif ve taleplerine hazır olduğumu, yardımcı olmaya hazır olduğumu belirtmek istiyorum. Çünkü sizlerin şartlarını iyileştirmek, bir yandan yaptığınız işten verim almanıza katkı koymak demektir diye düşünüyorum. Tekrar “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü kutluyor, burada bulunan bulunmayan tüm basın emekçilerine şahsım ve kamu adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.