Vali Güzeloğlu Silvan Barajında incelemelerde bulundu

Tamamlanmasına kısa bir süre kalan Silvan Barajı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Güzeloğlu, yetkililerden baraj çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Vali Güzeloğlu Silvan Barajında incelemelerde bulundu
28 Aralık 2017 Perşembe 10:05

Silvan Barajı hakkında konuşma yapan Vali Güzeloğlu, “GAP projesi eylem planı içerisinde yer alan ve Diyarbakır sınırlarında, Diyarbakır arazi varlığında bir bütün olarak tarımsal ve sosyal kalkınmaya çok doğrudan etki ve katkı sağlayacak bir vizyon projesi Silvan Projesi içerisinde toplam 8 barajımız ve 23 sulama projemiz var yani toplam 31 işin yer aldığı ve 235 bin hektar alanın sulamasını öngören bir proje, bu proje bir bütün olarak baktığımızda, bittiğinde 300 bin kişiye iş sağlayacak ve her yıl Diyarbakır ve ülke ekonomisine 1 milyar Türk Lirasını aşkın doğrudan katkı sağlayacak.” Dedi.

“Silvan Projesi, Diyarbakır’ı uluslararası bir tarımsal üretim ve tarım sanayi merkezi yapacak ve Türkiye’nin 2023 hedeflerinde bölgenin kalkınması sağlayacak.”

Vali Güzeloğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu büyüklükteki projemiz gerçekleştiği zaman özellikle tarımsal ve sosyal kalkınmada, iç göçün engellenmesinde, bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının giderilmesinde ve tarımsal üretim kapasitesine bağlı olarak, tarımsal sanayi ve artı değer ve gelir elde edilmesinde gerçekten çok büyük katkı sağlayacak, ilimizin kalkınmasında olduğu kadar, bölgenin ve Türkiye’nin kalkınmasına da artı değer ve katma değer sağlayacak. Diyarbakır’ı uluslararası bir tarımsal üretim ve tarım sanayi merkezi yapacak ve Silvan Projesi Türkiye’nin 2023 hedeflerinde bölgenin kalkınması üzerinden gerçekten hepimizin özlediği katkıları sağlayacak, bugün biz Silvan Projesinin temel ve en büyük yatırımı Silvan Barajı inşaat alanındayız. Silvan Barajımız Avrupa’nın en yüksek kaya dolgu ve ön yüzü beton kaplı barajı olacak 175 metre gövde yüksekliğindeki bu barajımız birazdan hepimizin göreceği gibi çok hızlı devam eden çalışmalarla İnşallah 2019 yılı içerisinde tamamlanacaktır. 2019 yılında tamamlanacak barajımızın su tutması ile birlikte baraj hacminde 5,5 milyar m³ aşkın bir su hacmi ve rezervuarıyla hem enerji hem de sulamaya katkı sağlayan entegre bir baraj projesi olacak.

“Bereketi, refah ile sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak projeyi en geç 2023 itibariyle tamamlamak istiyoruz.”

Bir bütün olarak baktığımız zaman bu proje Türkiye’nin Atatürk Barajından sonra en büyük baraj projesi olacak. Şuanda devam eden çalışmalarımız hızla hedefine doğru yol alıyor. Silvan Barajı Projesi içerisinde toplam 8 barajımız var demiştik. Bunlardan Pamukçay Barajımız tamamlandı. Hamdolsun şuanda su tutmaya başladı. Başlar, Ambar ve Kuruçay Barajlarımızda %96-97 ler civarında. Artık onları da tamamlandı olarak sayıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz Silvan Barajımızda yaklaşık %60 seviyelerinde. Böylelikle toplam 8 barajımızın 5 tanesi bu hedef doğrultusunda büyük oranda tamamlanmış ve tamamlanma hedefine yaklaşmış durumda. 3 barajımızın ise son proje etüt çalışmaları devam ediyor. Bu projelere bağlı 23 sulama projemizin büyük kısmı tamamlandı. Bir büyük kısmında inşaat devam ediyor. Bir kısmında da kamulaştırmaya bağlı proje ve ekip çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda kararlılıkla ve hızla devam eden çalışmalarımızda hedefimiz Silvan Projesini toplam 8 baraj 23 sulama projesi ve 235 bin hektar alanı kapsayacak, bir nevi bereketi, refah ile sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak projeyi en geç 2023 itibariyle tamamlamak istiyoruz. Türkiye’nin 2023 te bölgesinde ve küresel ölçekte ki iddiasına böyle bir proje ile güç katmaktır.

 “Bölgeler arası eşitsizlikte ve iç göç düzensizliklerine çok güzel bir çare olacak dev bir projedir.”

Bu kararlılık ve heyecanla bu büyük projeyi bu vizyon projeyi İlimiz ama ülkemize kazandıran Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımıza ve hükümetimize içtenlikle teşekkürlerimizi arz ediyorum. Diyarbakır’ın kalkınması Türkiye’nin kalkınması, bölgenin kalkınması demektir. Bölgeler arası eşitsizlikte ve iç göç düzensizliklerine çok güzel bir çare olacak dev bir projedir. İnşaatın başlamasından projenin bu noktaya gelmesinde çaba gösteren herkesi DSİ Genel Müdürlüğümüzün tüm personelini taşeron ve üstlenici firmalarımızı katkı sunan herkese de ülkemiz ve milletimiz adına teşekkür ediyorum. Bu arada Silvan Projesini ve Barajını bu büyük hedef toplumsal kazanç ülkemiz ve İlimiz adına böylesi büyük anlam ve değer katacak projenin başlangıç dönemlerinde bu projeyi engelleme noktasındaki ihanet ve terör örgütlerinin o hain niyetleri karşısında kararlılıkla mücadele eden bugüne güvenlik güçlerimize de teşekkür ediyorum. Bu uğurda şehit olan ve şehadete ererken bu büyük devlet ve milletin bu büyük projesini gerçekleştirme kararlılığından asla vazgeçmeyen şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.

Bu perspektifte bu heyecanla devam eden projemizin burada bulunan tüm ekonomik ve sivil toplum temsilcilerimize Diyarbakır’ı temsil eden başkanlarımıza bizim için çok özel ama ülkemiz için aynı zamanda çok anlamlı olduğunu belirtiyor, İnşallah tamamlanmasıyla ülkemiz ve insanımız için bitmesiyle mutluluğa ulaşacağımız güne duyduğumuz özlemimizle projemizin hayırlı olmasını diliyor. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum”


Kaynak: Diyarbakır Valiliği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÖMER DİNÇER 1945 - 3 ay önce
BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN, AMİN SAYGILAR .