banner52

Vali Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu engelli vatandaşlar ile iftarda buluştu

İl Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu,  engelli vatandaşlarımız ve engelli spor kulüplerinin sporcularıyla iftar programında bir araya geldi.

Vali Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu engelli vatandaşlar ile iftarda buluştu
30 Mayıs 2018 Çarşamba 17:24

İftar programına Vali Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu’nun yanı sıra, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı ile ilimizde faaliyet yürüten engelli dernek yöneticileri ve çok sayıda engelli vatandaşımız katıldı.

İftar yemeğinden önce Kuran-ı Kerim tilaveti okundu. Açılan oruçların ardından Cebeli Nur Cami İmamı Şakir Gökhaner tarafından dua edildi. Yapılan duanın ardından bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Mübarek ramazan akşamında hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Tuttuğunuz oruçları Rabbim kabul eylesin. Hep böyle huzurla, güvenle, böylesi birlik ve beraberlik içerisinde bir araya gelmemizi nasip eylesin. Bugün özellikle bu mübarek ramazan akşamında burada sizlerle birlikte olmak, ramazanı paylaşmak istedik. Gök kubbenin altında, aynı vatan toprağında, aynı heyecan ve inançla sizlerle birlikte bu ülkeyi, bu büyük milletin ve devletin bir parçası olmayı hep birlikte paylaşalım istedik. Şüphesiz sizler hayatın akışı içerisinde karşınıza çıkan her engeli iradesi ve inançla en önemlisi hayatı yaşamak noktasında hiçbirimizden eksik olmayan kocaman yürekli ve her biri alkışlanası insanlarsanız. Sizlere bakarken hayata karşı tutunmanız, hayata karşı engelleri aşarak başarıya ulaşmanın çok güzel örnekleri görüyorum ve sizi yürekten tebrik ediyorum, sağ olun var olun.

Önünüzdeki ve karşınızdaki engelleri kaldırdığımızda, sizin hayatla buluşmanız, istediklerinize ulaşmanız hiç de zor değil.

Sizin önünüzdeki her engeli aşmak, hayata karşı bağlılığınızı güçlü kılmak ve beklentilerinizi karşılamak devletimizin ve bizim temel görevimiz. Çünkü şuna inanıyoruz. Her biriniz bizim için hem değerli, hem önemlidir. Kiminiz konuşamasa da, Kiminiz görmese de, kiminiz tutamasa da bakışlarından ve gözlerinden, duruşundan ve yüzlerinden anlıyoruz ki bizden hiçbir eksiğiniz yok. Önünüzdeki ve karşınızdaki engelleri kaldırdığımızda, sizin hayatla buluşmanız, istediklerinize ulaşmanız hiç de zor değil. Sadece ve sadece bu engelleri kaldırmamız gerekir. Ama en büyük engel de zihinlerimizdeki engel, düşünce noktasındaki engelimiz. Çünkü her biriniz bunu ortaya koyan, çok önemli ve başarılı örnek kişilersiniz. Biraz önce masaları dolaşırken ifade ettiniz. Öyle bir düşünce engeli var ki kaldırımları yaparken sizlerin ona erişmesini düşünemiyoruz.

Demek ki engel sizde değil, onu yapan bizde. Evet, işte bu düşüncenin engelini aşmak, sizi hayatla buluşturmak bizim vazifemiz. Tabii eğitim bunun başında gelir.  Her birinizin ve eğitime konu olacak bütün kardeşlerimizin eğitim almalarını çok önemsiyoruz. Diyarbakır'da göreve başladığımızda bu anlamda çok ciddi bir eksiklik gördük. Bunu aşmak için Kayapınar Kaymakamımızın ve Belediye Başkanımızın çok özel gayreti ve çabasıyla bugün Diyarbakır'da hamdolsun çok önemli eğitim kurumlarımızın temelini attık, başladık, bir kısmının da yarısını açtık. Nedir bunlar engelli kardeşlerimiz için 3 adet özel eğitim anaokulu, yani anaokulundan başlayarak sizlerin eğitimini yapmak, eğitimde sizi geleceğe hazırlamak adına 8 derslik toplam 24 derslik Diyarbakır’a kazandırıyoruz. Yine orta ve ağır düzeyde engelli çocuklarımız için özel uygulama merkezi yapıyoruz. İnşallah bunların her birinin yeri yapıldı, hazırlandı, projesi hazır ve başladı. Hafif düzeyde yine engelli çocuklarımız için de özel uygulama merkezi yapıyoruz. Engelsiz yaşam merkezlerini ilin hemen her köşesine taşımak istiyoruz. Buralarda biliyorsunuz el sanatları, resim, müzik, satranç, halk oyunları, yüzme kursları veriyoruz. Özellikle meslek kazandıracak, gelir sağlayacak, el becerilerinizi ortaya koyacak kurslara da ayrıca önem veriyoruz.

Çünkü burada ortaya koyacağınız emeğin sonucu size gelir olarak dönecek ve inşallah ekonomik olarak ta size kazanç sağlayacaktır. Yine engelli kardeşlerimiz için 100 yataklı engelliler yurdu ve yine çok önemli bir lise, işitme engelliler lisesinin İnşallah temelini atıp hayata geçiriyoruz. Yine il genelinde 30 tane okulumuza da şimdilik özel eğitim sınıfı yapıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki sizi eğitime aldığımızda, eğitimle buluşturduğumuzda önünüz açık. Diyarbakır genelinde her türlü engelli kardeşimizin her meselesinde özellikle spor yapan engelli spor kulüplerimizin yanındayız. Bu sene inşallah önümüzdeki kısa bir süre sonra bu konuda geniş bir buluşma yapacağız. Engelli spor kulüplerimizin tüm yöneticilerini, idarecilerini toplayacağız.

Diyarbakır olarak hedefi gelecek sene nerede koyduklarına, bunun için bizden ne bekleyip ne arzuladıklarına bakacağız ve Allah'ın izniyle ihtiyaçları karşılamak, malzeme almak, müsabakalara gidip gelmelerini sağlamak, kamp yapacakları zaman ekonomik olarak katkı sunmak dâhil bunların hepsini bir planlayacağız. Hayata karşı sizi güçlü kılacak, başarılı yapacak ve mutlu edecek her şeyde devlet olarak sizin yanınızda olacağız. Çünkü sizleri çok seven, sizlerin her meselesinin çözülmesi için bize talimat veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var ve yine engellilerin her meselesini dert edinen Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendi var. Onların her birinize sevgisi selamı var. İnşallah bu çabayla, bu gayretle, Diyarbakır'da her biriniz ve burada olmayan tüm kardeşlerinizin hayata karşı güçlü olmasını sağlayacağız. Tabii biliyorsunuz evde bakım hizmetimiz var. Yatağa bağlı, engelli, bütün kardeşlerimizin hem ailelerine ücret ödememiz var hem de onların ihtiyacını karşılamak için bütün noktada kurumlarımız var. Bakın belediyelerimiz sizin emrinizde.

Karapınar'ın bir Hızır uygulaması var. Her evin kapısı çalınıyor, dertler soruluyor, ihtiyaçlar gideriliyor. Yeter ki bir ve beraber olalım. Bu mübarek ramazan akşamı gibi huzur içinde devletimizin ve milletimizin birliğine karşı bu sahiplenme içinde olalım. Ben bu akşam sizde birlikte olmaktan, bu mübarek iftar sofrasını sizle paylaşmaktan çok büyük bir mutluluk duydum.  Allah hepinizden razı olsun. İzleri çok sevdiğimizi, bizim için çok değerli olduğunuzu bilmenizi istiyorum. En kısa zamanda dediğim gibi spor kulüplerimizin başkanları olsun, dernek başkanlarımız olsun, bir araya geleceğiz. Ama ilçe kaymakamlarımız, il müdürlerimiz her zaman sizin yanınızda ve hizmetinizde. Devletin her kapısı milletin her ferdine sonuna kadar açık. Çalın kapıyı ve inşallah o kapılarda size el uzatan, gönül köprüsü kuran, derdinize ortak olan, bizim görevlilerimizle buluşun. Hepinizi bu duygularla sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Tuttuğunuz oruçları Allah kabul etsin diyorum, Allah'a emanet olun” dedi.

İftar programında engelli vatandaşlarımızla yakından ilgilenen Vali Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu günün anısına bol bol fotoğraf çektirdi.


Kaynak: Diyarbakır Valiliği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.