Velilerden sınavsız lise tepkisi…

​​​​​​​TEOG puanına göre 477 ile 458 puan arasında öğrenci alarak Diyarbakır’daki Anadolu Liseleri içerisinde 4.sıraya yükselen Sezai Karakoç Anadolu Lisesine 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılında çıkarılacak olan yönetmeliğe göre öğrencilerin sınavsız olarak alınacağını belirten öğrenci velilileri, bu durumun kendi öğrencilerinin mağdur edeceğini yönetmeliğin durdurulması için yargı yoluna başvuracaklarını söylediler.

Velilerden sınavsız lise tepkisi…
16 Nisan 2018 Pazartesi 11:15

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi Elazığ- Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan Sezai Karakoç Anadolu Lisesi; eğitim kalitesi, başarısı, okulun disiplini, fiziksel şartlarının mükemmelliği, iç huzur ve barışı ve okulun güvenli bir yerde olmasından dolayı Diyarbakır ilinde en çok tercih edilen bir kurum olarak biliniyor.

Söz konusu okulda okuyan öğrenciler, puan sisteme göre okulda okuyabildiği fakat yeni çıkarılacak olan yönetmeliğe göre 2018-2018 eğitim ve öğretim yılında bu okulda diğer düz liseler gibi puansız olarak öğrenci alınacak.

Öğrenci velilileri duruma tepki gösterdiler

Duruma tepki gösteren öğrenci velilileri, çocuklarının bu okula girmesi için dershaneye ve özel ders alıp puan sistemiyle okula girdiğini puan sisteminin kaldırılarak farklı öğrencilerin okula alınması kendi öğrencilerinin mağdur edeceğini ve psikolojik sonuçları ortaya çıkacağını öne sürdüler.

“Veliler maddi külfetle karşı karşıya-gelecektir”

Okul, 2017-2018 TEOG puanına göre 477 ile 458 puan arasında öğrenci alarak Diyarbakır’daki Anadolu Liseleri içerisinde 4.sıraya yükseldiğini belirten öğrenci velilerinden Kerem Eren, “Diyarbakır'da başarı sırasına göre ilk 5’e giren öğrenciler şuan önünde açıklama yaptığımız Sezai Karakoç Anadolu Lisesinde eğitim görmektedir. Aynı zamanda üniversiteye öğrenci yerleştirmede de okulun başarısı çok yüksek olup bu başarı her geçen yıl artmaktadır. Sınavla öğrenci alan ve Diyarbakır'da Anadolu Liseleri içerisinde en çok proje yapan okul Sezai Karakoç Anadolu Lisesi’dir. Ayrıca okul, değişik türlerde 5 lisenin yan yana olduğu bir kampus içerisinde yer almakta ve etrafında yoğun bir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Okul sınavsız öğrenci alsa bile mahalle mektebi statüsüne sahip olmayacak, birçok öğrenci servisle okula gelmek zorunda kalacak ve veliler olarak maddi külfetle karşı karşıya-geleceğiz. Bu durum yeni sistemin ortaya çıkma felsefesine aykırıdır” dedi.

“Yargıya başvuracağız”

Sezai Karakoç Anadolu Lisesi gibi her anlamda eğitim-öğretim kalitesi yüksek bir okul yerine kurum kültürü oluşmamış, fiziksel şartları ve insan kaynakları öğrencilerimizi gönderdiğimiz bu okulu göre yetersiz olan okulların sınavla öğrenci alması ilimizin eğitim kalitesi açısından da son derece düşündürücü olduğunun altını çizen Eren, “Sınavla öğrenci alan okullar belirlenirken okulun üniversite başarısı, geçmiş yıllarda yapılan TEOG sınavlarında tercih edilme oranı, taban/tavan puanı, okulun fiziksel şartları, sosyal, kültürel ve sportif faaliyet ve başarı oranları, yapılan projeler, bulunduğu konum vb. objektifler kriterler göz önüne alınmamıştır. Hal böyle olunca şuanda okulda okuyan öğrenciler sınavsız öğrencilerin okula alınmasıyla büyük bir sorunla karşı karşıya kalınacaktır. Bizlerde öğrenci velilileri olarak tüm yetkili kurumlara çağrıda bulunuyoruz. Okulun mevcut statüsü bozulmasın, öğrencilerimiz mağdur edilmesin, biz velilere ek külfet çıkartılmasın. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi çağrısında bulunuyoruz. Her türlü yasal yollara da başvuracağız. Yönetmeliğin durdurulması içinde yargı yoluna gideceğiz” diye konuştu

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.