Yarınlarımız sağlıklı olsun projesi ile 100 fidan dikildi

Diyarbakır Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Yarınlarımız Sağlıklı Olsun” projesi kapsamında gençlere çevre bilinci kazandırmak amacı ile Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde Namık Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile yaklaşık 100 fidan dikildi. 

Yarınlarımız sağlıklı olsun projesi ile 100 fidan dikildi
11 Nisan 2018 Çarşamba 10:15

Etkinliğe; İl Sağlık Müdürü Vekili Dr. Hüseyin Hakan KARAKAŞ, Diyarbakır Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Zülfü Barış ŞAHİN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op.Dr. Abidin TÜZÜN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Mahmut TAŞ ve Uz.Dr. Abdullah ŞEN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Serkan BÜTÜN, Halk Sağlığı Uzmanları Dr. M. Nuri GÖRDÜK ve Dr. Zehra KILINÇ BULUT, Psikolog Fatma DİRİK UĞUR, Fizyoterapist Ceren BAYBAŞİN, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Birim Sorumlusu Dr. Ferah ŞAHMAN GREN, Diyarbakır Aşı Programları Bulaşıcı Hastalıklar ve Tüberküloz Birim Sorumlusu Dr. Gülnaz KUBAT ve çalışanlar katıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından SODES kapsamında yürütülen “Yarınlarımız Sağlıklı Olsun” projesiyle; kentte dezavantajlı nüfusun yaygın olduğu Bağlar ve Sur İlçelerinde öğrenim gören öğrencilere doğru sağlık davranışlarını kazandırmak amacıyla; Ergenlik Dönemleri, Hijyen, Tütün Mamulleri ve Bağımlılığı, Yeterli ve Dengeli Beslenme, Öfke Kontrolü,  Çocuk İstismarı, Fiziksel Aktivite, Teknoloji Bağımlılığı; Annelerine ise Meme, Serviks (Rahim Ağzı), Kolorektal (Bağırsak) Kanser ve Korunma Yolları, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar, Aile Planlaması Yöntemleri, Doğum, Anne Sütünün Önemi ve Emzirme, Beslenme, Fiziksel Aktivite, Şiddet ve Şiddetle Baş Etme Yolları, Anne- Baba Tutumları ve Depresyon konularında Psikolog, Diyetisyen, Fizyoterapist, Halk Sağlığı ve Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından seminerler de veriliyor. 

Proje kapsamında kültür, sanat ve spor dallarında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bağlar Halk Eğitim Merkezi ve Bağlar Gençlik Merkezi işbirliğiyle; Ebru sanatı, resim, ahşap boyama, tenis, masa tenisi ve bisiklet kursları da düzenleniyor. Yapılacak olan yerel ve ulusal geziler, piknik, sergi, müze, tiyatro, sinema ve konferanslarla da farklı kültürel kesimlerle etkileşim sağlayarak tarih, kültür ve medeniyet bilinci aşılayarak dezavantajlı çocukların ve ailelerinin sosyal yönden iyilik hallerini sağlamayı amaçlanıyor.

2008 yılında uygulanmaya başlanan Sosyal Destek Programı (SODES), dezavantajlı bölgelerin beşeri sermayesini güçlendirerek toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak amacıyla bu bölgelerdeki göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen bir sosyal kalkınma programıdır.

           

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.