Yeni bir peynirciler çarşısı yapılacak

​​​​​​​Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Peynirciler Çarşısı esnafıyla bir araya gelerek, yeni projeyle kente yakışan, yerli ve yabancı turist gruplarının uğrayacağı, esnafın çok iyi şartlarda ticaret yapabileceği, şehrin mimari yapısını yansıtan yeni bir çarşının müjdesini verdi.

Yeni bir peynirciler çarşısı yapılacak
16 Ekim 2019 Çarşamba 10:13

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, kentin sembolü olan Peynirciler Çarşısı esnafını kabul etti. Valilik Hevsel Salonunda gerçekleşen buluşmada Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu ile Esnaf Daire Başkanı Hüseyin Paksoy ve Vakiflar Bölge Müdürü Metin Evsen de hazır bulundu. Esnaf, kabulden ve gösterilen ilgiden dolayı Güzeloğlu’na teşekkür etti.

“Milletin her kuruşu kalkınmaya harcanacak”

Diyarbakır’ın sembolü, Türkiye’de tescilli ürün olan peynirciler esnafını ağırlamaktan dolayı memnuniyetini dile getiren ve bol kazançlar dileyerek konuşmasına başlayan, 3 yıla yakın görev süresinde sürekli esnafın yanında olduklarını ve hizmet ettiklerini belirtti. Büyükşehir Belediye Başkan vekilliğinden sonra çalışmalarını daha da yoğunlaştırdıklarının altını çizen Güzeloğlu, bu konuda ilk olarak Esnaf Daire Başkanlığı’nı kurduklarını ifade etti. Kurdukları daire başkanlığıyla esnafın sıkıntılarını daha hızlı bir şekilde çözeceklerini kaydeden Güzeloğlu, “Yaptığımız değerlendirmeler, karşılıklı görüşmeler, benim zaman içerisinde esnafımızla karşılıklı sohbetlerimizde ilimizde gündeme gelen; Ama bugüne kadar hep ertelenen, ötelenen çözümü geciken bütün meselelerde çok hızlı yol alma gibi bir amacımız var. Diyarbakır zaten yeteri kadar zaman kaybetti, Diyarbakır yeteri kadar kaynak ve diğer imkânları maalesef geride haksız yere heba etti. Şimdi artık milletin her bir kurşunun millete harcanması, milletin ekonomik sosyal kalkınması, esnafımızın da alın teri ile yaptığı işten çok daha fazla rızkını çoğaltarak kazanmasını amaçlıyoruz. Diyarbakır bunu hak ediyor. Diyarbakır potansiyeli, birikimi, kapasitesi ile çok daha ötesinde elde edecek bir büyüklüğün adı olarak kendini hissettiriyor” ifadelerini kullandı.

“Yeni çarşıda esnaf daha nitelikli hizmet verecek”

Geçmişte ticaret, sağlık, kültür ve eğitim olmak üzere birçok alanda bölgenin merkezi olan Diyarbakır’ın terör örgütünün ödettiği bedel sonucunda maalesef kalkınma yönünden geride kaldığına vurgu yapan Güzeloğlu, bu durumu kısa sürede kapatmanın gayreti içinde olacaklarını söyledi. Peynirciler çarşının bu kentte yakışmadığını ve aynı zamanda bu durumun esnafı da zor durumda bıraktığını dile getiren Güzeloğlu, çarşının düzelmesi ve iyileştirilmesinin hep gündemde olduğunu ama yapılmadığını belirtti. Bu konuda Vakıflar Genel Müdürü Sayın Adnan Ertan ile görüşmelerinin olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, “Vardığımız ve karara bağladığımız konulardan biri de peynirciler çarşımız ve bunun durumuydu. Geçmişten bu yana mazbut bir vakıf olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve 84 kiracımızın bizden kiracı olduğu peynirciler çarşısında bugünkü haliyle daha iyi daha güzel ve daha nitelikli bir hizmeti elde edeceğimiz çok açık” açıklamalarında bulundu.

“Proje Diyarbakır’ın ruhunu yansıtacak”

Kentte yakışan, yerli ve yabancı turist gruplarının uğrayacağı, esnafın çok iyi şartlarda ticaret yapabileceği Peynirciler Çarşısı’nı yeniden yapacaklarının müjdesini veren Güzeloğlu, “Yapılacak proje Diyarbakır'ın ruhunu yansıtacak, Diyarbakır’ın mimarisini,  taşını her açıdan şahsiyeti ile Diyarbakır'a yakışan bir bina olacak. Sadece sizlerin esnaf olarak satışı değil, belki mimari içerisinde ayrıntıları paylaşılacak, konuşulacak her bir dükkânın ağırlayacağı, belki sunum yapacağı bir pozisyonu, bir zenginliği olacak. Peynirin sadece alım-satım yapıldığı bir yer olmanın ötesinde, tadıldığı, peynir ile birlikte bu zenginliğin bir ekonomik faaliyet içerisinde, değerlendirildiği ortak alanları olacak. Yine koruma amaçlı imar planında verilen bir hakla orada çalışacağız yeraltında bir otopark o bölgede rahatlatıcı alışverişe gelenlerin Ticaret anlamında faydalanacağı ve bir şekilde çok önemli çevre ile bütünleşecek bir kazanım olarak, proje içine konulacak” dedi.

“Kiracı esnafın hakkı baki kalacak”

Yeni çarşıda bütün kiracı esnafın hakkının baki kalacağını dile getiren Güzeloğlu, “Diyarbakır'a yakışan ve yarışan bir proje olacak Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ve ekibimiz şimdiden proje çalışmalarına başladılar. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak imar da çok kısa sürede, bu çalışmayı karşılayacağız ve inşallah Allah nasip ederse, çok kısa bir zamanda bugünkü Peynirciler Çarşısını unutup yepyeni bir Peynirciler Çarşısı'nda hizmet vermeye ve esnafımız olarak faaliyetinizi yapmaya çağıracağız. Ben bugün onu paylaşmak ve sizlere bunu basınımızın huzurunda aktarmakta, büyük bir mutluluk duyuyorum. Allah mahcup etmesin en kısa süre içerisinde çalışmalarımızı tamamlayarak, hizmete açmayı ve orada Diyarbakır'ın bir markası olacak sembolü olacak Peynirciler Çarşısı'nda buluşmayı bizlere nasip eylesin diyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Peynirciler Çarşısı esnafı, çarşının mimari özelliği, konumu ve tarihçesi ile mevcut kiracıların durumuyla ilgili bir sunum gerçekleştirerek Güzeloğlu’nu bilgilendirdi.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.