Yeşil liste adaylarından Yerel Medya Derneği'ne ziyaret 

Diyarbakır Yerel Medya Derneği’ni ziyaret eden DTSO Yeşil Liste başkan adayı Mehmet Kaya, yerel medyanın önemime vurgu yaptı. Kaya, “Artık insanlar ulusal medyayı takip etmekten uzak durmaya başladılar. İnsanların bu ihtiyacını giderecek ve bunu yerini dolduracak en önemli aktör yerel medyadır. Yerel medya ve kuruluşları güçlenir ise, uluslararası medya kurumları yerel medya kurumları ile işbirliği yapmak zorunda kalacaktır. Diyarbakır’da yerel medya derneğinin kurulması bu kent için çok doğru ve yerinde bir karardır” dedi.

Yeşil liste adaylarından Yerel Medya Derneği'ne ziyaret 
07 Nisan 2018 Cumartesi 00:14

Kentin tüm dinamiklerinin bir araya gelerek oluşturdukları Yeşil Liste, 14 Nisan'da yapılacak Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) seçimleri öncesinde destek ziyaretlerini sürdürüyor.

DTSO seçimlerinde Yeşil Liste’den aday olan Mehmet Kaya, Celalettin Birtane ve grup üyeleri, Diyarbakır’da yerel gazete, haber internet siteleri, radyo ve TV’leri bünyesinde barındıran Diyarbakır Yerel Medya Derneği’ni ziyaret ederek, çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Özbay: Diyarbakır’da Kent Milliyetçiliği Yok!

Derneğin kuruluş amacı ve hedefleri hakkında bilgiler veren Yerel Medya Derneği başkanı Taner Özbay, DTSO’yu son derece önemsediklerini, Diyarbakır’daki kamu kurumu niteliğindeki 4 büyük STK’dan biri olan DTSO’nun lokomotif görevi gördüğünü, kentin tüm sivil ve siyasi dinamiklerini bir araya getirecek koşullara sahip olduğunu söyledi. Diyarbakır’da siyasi konuların dışında kent milliyetçiliğinin olmadığını da ifade eden Özbay, DTSO’nun bu amaca hizmet etmesi gerektiğini, seçimle iş başına gelecek yönetimin üzerinde pozitif baskı unsuru olacaklarını söyledi.

“Yok olma ile daha güçlü olma arasında”

Seçimleri halinde yerel medyanın çok önemli bir yerde almasını sağlamak için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini belirten Kaya, şöyle dedi: “Diyarbakır’da yerel medya doğru ve akıcı adımlar atması halinde bunu fırsata çevirir. Ama sadece izlerseniz, kendinizi geliştirmezseniz ve bir yöntem oluşturmasanız bu tamamen sizin için tehdit olur ve yok olursunuz. Bence yerel medya yok olma ile daha güçlü olma noktasındadır. Sosyal medya bu alanda önemli rol alıyor. Dolayısıyla teknolojiyi iyi kullanmak gerekiyor. İlk bakışta belki, kağıtgazeteciliğinin bir yerde sona ermesine giden bir sürecinin içerisinde olmamız, merkezi yayın yapan TV ve medya kuruluşlarında siyasi baskı nedeniyle tek ses olması ve yerelin sessizleşmesi, bir yerde medyanın sesinin tükenmesi anlamını taşımaktadır. Tam da bu nokta da, o ikisi bir birine zıt bir çıkış yaratabilir. Artık insanlar ulusal medyayı takip etmekten uzak durmaya başladılar. Çünkü hem yerelin sorunu, hem de gerçek anlamda bir tarafsızlık ilkesini kaybetmişler. Hal böyle olunca insanlar bir yerden haber takip etmek zorunda kalacaktır. İnsanların bu ihtiyacını giderecek ve bunu yerini dolduracak bir aktöre ihtiyaç var. Bence yerel medya bu anlamda çok önemli bir aktördür.”

 “Örgütlenmeniz çok önemlidir”

Yerel medyanın tek başına aktör olmasını ve bunu tek başına bir yayın kuruluşu bırakmak çok doğru ve sonuç alıcı olmayacağını ifade eden Kaya, sözlerine şöyle devam etti:“Bu anlamda örgütlenmeniz çok çok önemlidir. Yeterli mi! hayır yeterli değildir. Tamda burada Diyarbakır'ın yerelin diğer aktörlerine ihtiyaç var. Diyarbakır'ın güçlü sivil toplum kurumlarının bunun bilincine bakması lazım. Ticaret ve Sanayi Odası kendisini Türkiye’ye, Dünya’ya ve kentte yaşayan üyelere sesini duyurmak istiyor ise, bunun için kendisinin bir araç oluşturmasına gerek yok, en önemli araç siz yerel medya kurumlarınız. Sizlerin sivil toplum kurumlarına ve özellikle biz Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte bu süreci geliştirmemiz lazım. Bizler insanlara sesimizi duyurmak istediğimizde bunun ulaşım aracı siz yerel medya kurumlarısınız. Sizlerin Türkiye’ye ve Dünya’ya ulaşması için altyapının oluşturması bizlerin sorumluluğundadır. Sadece sizlere bırakır isek bu eksik kalır. Bizler Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine seçildiğimizde, sizlerle birlikte bu süreci nasıl yürüteceğimiz konusunda fikrimizi ve desteğimizi sunarak bunun bir an önce ortak çalışmalarla hayata geçirmek için elimizden gelen tüm çabayı harcayacağız.”

“Yerel medyanın güçlenmesi için çaba harcayacağız”

Bölgedeki sorunların doğru anlaşılması için yerel medya ile ortak çalışmanın  çok önemli olduğunu ifade eden Kaya, “Biz kentte bulunan iş insanları ve sivil toplum kurumları olarak, yerel medya kurumlarını çok önemsiyoruz ve sizlerle çalışacağız. Bizlerde destek olarak maddi, manevi ve fiziki koşulların oluşturulması için elimizden gelen tüm çabayı harcayıp gerçekleştireceğiz. Yerel medya ve kuruluşları güçlenir ise, uluslararası medya ile işbirliği yapmak zorunda kalacaktır. Diyarbakır’da yerel medya derneğinin kurulması bu kent için çok doğru ve yerinde bir karardır. Burada bunu da belirtmek isterim ki, bütün sivil toplum kurumları için geçerli bir husus var. Aramıza küçük sorunların ve kişiler çekişmeleri koymayalım. Çünkü hedeflediğimiz nokta büyük ve önemli bir noktadır. Sizlerin de bu konuyu bizlere gelerek karşılıklı görüşte bulunup bunu zorlamanız gerekir. Biz geri duramayız sizde sürekli bizleri ziyaret ettiğinizde bu işi zorlamak zorundasınız. Onun için bu derneğin kurulmasında emeği geçen sizleri tebrik ediyor, çalışmalarınızda sürekli yanınızda olacağımızı belirtmek isterim” diye konuştu.

DTSO seçimleri örnek olacaktır

Yeşil listenin çok farklı noktadan gelen, çok sesli insanların oluşturduğu bir liste olduğunu ve bunun bu kent için çok önemi bulunduğunu belirten DTSO Meclis Başkanı ve Yeşil Liste grup adayı Celalettin Birtane de, “Oluştuğumuz bu liste gelecekte siyasi partilere ve farklı noktalara bir modern olabilir. Yeşil liste olarak DTSO seçimlerini kazandığımızda ve bunu iyi bir şekilde başarmamız halinde aynı zamanda farklı düşünce ve anlayışta olan insanlar demek ki birleşe biliniyormuş diye insanların zihinlerinde kalacaktır. Bu seçimde iş dünyası da sağduyulu ve aklını devreye sokarak en iyi bir şekilde seçim yapacaktır” diye konuştu.

Yapılan ziyaret toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.