HDP “çıplak aramayı” sordu: Fotoğrafları basına kim gönderdi?

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, gözaltına alındığı esnada fotoğrafları çekilen 7 kişiyi Meclis’e taşıdı. Kürkçü "Fotoğrafları basına kim gönderdi?" diye sordu.

HDP “çıplak aramayı” sordu: Fotoğrafları basına kim gönderdi?
06 Ekim 2017 Cuma 17:55

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 4 Ekim’de Muğla’da polis ve askerlerce gözaltına alınan ve çıplak fotoğrafları çekilerek sosyal medyada paylaşılan yedi kişiyi İçişleri Bakanlığı’na sordu.

4 Ekim’de yaşanan olayda, yere yatırılarak çırılçıplak soyulan kişilerin fotoğrafları çekilerek sosyal medyada paylaşılmış, yoldan geçmekte olan vatandaşlara gösterilmek amacıyla gözaltına alınan kişiler, Seydikemer-Kaş yolunun üzerinde uzunca bir süre çıplak bir şekilde bekletilmişti. Daha sonra karakola götürülen yedi kişinin çıplak fotoğrafları tekrar çekilmiş ve sosyal medyada paylaşılmıştı.

‘PAYLAŞAN KİŞİ BAKANLIK PERSONELİ MİDİR?’

Kürkçü, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde 4 Ekim’de Muğla’da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan ve çıplak fotoğrafları çekilerek sosyal medyada paylaşılan yedi kişiyi sordu. Bakanlığın olayla ilgili bir soruşturma başlatıp başlatmadığını soran Kürkçü, “Yakalanan şahısların fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşan kişi Bakanlığınız personeli midir?” sorusuna da yanıt istedi.

Kürkçü ayrıca 5 Ekim’de söz konusu olayın olduğu yere yakın olan Köyceğiz ormanlık arazisinde, güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada 5 kişinin öldürüldüğü 2 kişinin ise aranmakta olduğu bilgisinin basında yer aldığına da dikkat çekerek, çıplak arama olayı ile çatışma arasında bir bağlantı olup olmadığını da sordu ve ‘yargısız infaz şüphelerini gidermek adına bu kişilerin kimlik bilgilerinin basınla paylaşılmasını’ talep etti.

HDP’li vekilin Bakanlığa yönelttiği sorular şöyle:

Bakanlığınız söz konusu olayla ilgili bir soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmışsa bu soruşturmanın içeriği nedir?

Yakalanan şahısların fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşan kişi Bakanlığınız personeli midir? Hangi görevde bulunmaktadır? Söz konusu paylaşımın ilk çıkış kaynağının olduğu sosyal medya hesabı tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse bu hesap bakanlığınıza bağlı çalışan bir personele mi aittir? Tespit edilmemişse nedeni nedir?

Söz konusu fotoğraflar sosyal medyadan sonra gazetelerin internet sayfalarında da yer almıştır. Bu fotoğrafları gazetelere gönderen kişinin kimliği hakkında bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmamışsa nedeni nedir?

Hukukun temel kurallarından “masumiyet karinesi” ne açıkça aykırı olan bu olay konusunda Cumhuriyet Savcılarının yürüttüğü bir soruşturma var mıdır? Var ise bu soruşturma hangi aşamadadır? Yok ise Bakanlığınız bu hukuki yolun açılması konusunda şikayetçi olacak mıdır? Olmayacaksa nedeni nedir?

Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığını tanımlayan Anayasanın 17. Maddesinde “kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz.” denilmiştir. Söz konusu olayda kişilerin mahrem yerleri dahil, onur kırıcı bir şekilde teşhir edilmeleri açıkça bu maddenin ihlali manasına gelmekte ve anayasal bir suç olarak tanımlanmaktadır. Buna göre yukarıda tanımlanan anayasal suçu ihlal eden personeliniz hakkında adli makamlara başvuru yapılmış mıdır? Yapılmamışsa nedeni nedir?

Gözaltına alınarak işkence ve kötü muamele gören şahıslar ne ile suçlanmaktadır? Söz konusu araçlar bir istihbarat üzerine mi durdurulmuştur? Gözaltına alınan kişilerin kimlik bilgileri nelerdir? Gözaltı işlemi sonrasında söz konusu şahısların üzerinden silah veya benzeri mühimmat çıkmış mıdır?

2017 yılında Bakanlığınıza işkence ve kötü muamele ilgili kaç şikâyet ulaşmıştır? Bunlardan kaç tanesi ile ilgili soruşturma başlatılmıştır? Bu soruşturmalar sonrasında adli veya idari ceza alan personel sayısı kaçtır?

5 Ekim 2017 tarihinde söz konusu olayın olduğu yere yakın olan Köyceğiz ormanlık arazisinde, güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada 5 kişinin öldürüldüğü 2 kişinin ise aranmakta olduğu bilgisi basında yer almıştır. Buna göre, yukarıda tanımlanan olay ile bu çatışma arasında bir bağlantı var mıdır? Öldürülen kişilerin kimlikleri tespit edilmiş midir? Edilmişse kamuoyunda yer alan yargısız infaz şüphelerini gidermek adına bu kişilerin kimlik bilgileri basınla paylaşılacak mıdır? Paylaşılmayacaksa nedeni nedir?

Kaynak: Gazeteduvar

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.