İçişleri Bakanlığı’ndan “kayyum” açıklaması

İçişleri Bakanlığınca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da belediye başkanlarının yerine görevlendirilen kaymakamlarla ilgili soruşturma amaçlı müfettiş görevlendirilmediği, adli veya idari soruşturma açılmadığı, tam tersine bu kaymakamların başarılı çalışmaları nedeniyle daha üst sınıftaki ilçe ve görevlere terfien atandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan “kayyum” açıklaması
24 Ekim 2017 Salı 13:50

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Milliyet Gazetesi'nde Gazeteci Melih Aşık'ın bugünkü köşe yazısında, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terör eylem ve uygulamaları nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının yerine görevlendirilen kaymakamlara yönelik HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp'in çirkin, seviyesiz itham ve iftiralarına yer verdiği" belirtildi.

Yazıda, belediye başkanvekili olarak görevlendirilen kaymakamlar hakkında yolsuzluk, iltimas, ihaleye fesat karıştırma iddiaları nedeniyle Bakanlıkça müfettiş soruşturması yaptırıldığı ve soruşturmalar sonucunda bazı kaymakamların görev yerlerinin değiştirildiği iddiasına yer verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kaymakamların görev yerlerinin ne şekilde değiştirileceği 'Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde' belirlenmiştir. Her vali yardımcısı ve kaymakam, görev yaptığı il ve ilçenin sınıfına uygun sürelerle görevde kalmakta ve görev süresi sonunda kadro ve derecesine uygun başka bir göreve atanmaktadır. Bu görev yeri değişikliği her yıl yaz aylarında çıkartılan müşterek kararnamelerle yapılmaktadır. Bu doğrultuda, 20 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Müşterek Kararname ile tüm ülke genelinde büyük çoğunluğu vali yardımcısı ve kaymakamlarımızı kapsayan 322 mülki idare amirinin görev yeri değiştirilmiş olup bunlardan 15'i de belediye başkan vekilliği görevini yürüten kaymakamlarımızdır. Bu görev yeri değişiklikleri, mesnetsiz iddialarda ifade edildiği şekilde yolsuzluk, iltimas, ihaleye fesat karıştırma nedeniyle değil, her yıl olağan şekilde yapılan mutat görev yeri değişiklikleri kapsamında gerçekleştirilmiştir. Yazıda, hakkında ithamlarda bulunulan hiçbir kaymakamımızla ilgili soruşturma amaçlı müfettiş görevlendirilmemiş, adli veya idari soruşturma açılmamış. Tam tersine bu kaymakamlarımız başarılı çalışmaları nedeniyle daha üst sınıftaki ilçe ve görevlere terfien atanmışlardır."

"Bir gazetecinin terör örgütlerinin aleti olması kabul edilemez"

Açıklamada, belediye başkan vekili olarak görevlendirilen kaymakamların, Şehit Derik Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhammet Fatih Safitürk örneğinde olduğu gibi millet için cansiperane görev yaptığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Kaymakamlarımız bugüne kadar görülmemiş düzeyde ve kalitede belediye hizmeti sunmaya başlayıp teröre giden kaynakları vatandaşlarımıza hizmet olarak sununca bölgede yaşayan insanımızın teveccühüne mazhar olmuşlar, bundan rahatsızlık duyan terör örgütü sözcüleri de bu kaymakamlarımızı iftiraların hedefi haline getirmişlerdir. Bu kişi ve kuruluşların iftiralarını araştırma yapma gereğini bile duymadan gazetelerde yayınlamak terör örgütlerinin hain emellerine yönelik propagandaya alet olmaktır. Bir gazetecinin yalanın aleti olması belki kabul edilebilir, ama terör örgütlerinin aleti olması kabul edilemez. Kamuoyuna şunu açıklıkla ifade etmek isteriz ki; heyecan ve şevkle çalışan bu arkadaşlarımız yaptıkları hizmetlerle terör örgütü ve yandaşlarının rahatsızlığını, vatandaşlarımızın da memnuniyetini arttırmaya devam edeceklerdir."


Kaynak: Haberler.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.