Haber21


Taner Özbay

Taner Özbay

27 Şubat 2017, 14:39

Teknolojik gelişmelere dayalı olarak medya sektörü de hızla değişiyor ve gelişiyor. Hemen herkesin elinde bulunan akıllı telefonlar sayesinde dünyada olup bitenlere ulaşmak artık çok kolay bir hale geldi. Haber sitelerinin mobil uygulamaları ve anlık bildirimleri sayesinde de sıcak gelişmeler kendiliğinden ve hızlı bir şekilde bizleri bilgilendirir oldu.

Teknolojideki bu hızlı gelişmeye dayalı olarak bir dönemin vazgeçilmezlerinden olan dergiler miadını doldurdu, gazeteler ise son dönemlerini yaşıyor.

Uydu yayıncılığının gelişmesiyle birlikte sayıları yüzlerle ifade edilen tv kanalları büyük bir kirlilik oluşturuyor olsa da televizyon kültürü hayatımızın vazgeçilmezleri arasında olma özelliğini koruyor. Fakat burada özellikle berlitmek isterim ki, Türkiye’de televizyon seyreden insanların yüzde 90’ından fazlasının takip ettiği kanal sayısı 10’u geçmiyor.  

Diyarbakır’da profesyonel dergi yayıncılığı devri kapandı, yerel televizyonlar teknolojiye yenildi, yerel gazeteler devletin sağladığı maddi destekle ayakta durmaya çalışıyor. Salt gazetecilik yaparak yayın hayatına devam etmenin, maddi karşılık bulmanın neredeyse olanaksız olduğu Diyarbakır’da internet yayıncılığı ise çok geride kalmış bir durumda.  

Böyle bir ortamda büyük bir risk üstlenerek kurduğumuz Haber21 iki ayı geride bıraktı ve hatırı sayılır bir farkındalık oluşturdu. Gün gün artan takipçi sayımız, yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Yola çıkarken öncelikli hedefimiz Diyarbakır’da olup bitenlerin ayırım gözetmeksizin ve hızlı bir şekilde yer aldığı bir haber sitesi olmaktı. Yerelden geliyorduk ve yerelde nelerin eksik olduğunu, taleplerin  neler olduğunu iyi biliyorduk. İçeriğimizi oluştururken tamamen bu mantıkla hareket ettik. İstisnai haller dışında ulusal konulara girmekten özellikle kaçındık. Zira ulusal ölçekte habercilik yapan sayısız haber sitesi var. İnsanlar Türkiye’de ve Dünya’da olup bitenleri Milliyet.com.tr, mynet, ensonhaber gibi büyük haber sitelerinden takip ediyor. Bu tür siteler varken bizim yerelden uzaklaşmamız, ulusal haberlere yönelmemiz söz konusu olamazdı. Dolayısyla “Diyarbakır’da neler oluyor?” diye düşünen insanların aklına gelecek ilk adres olabilmek hedefiyle yolumuza devam ediyoruz.

Son derece kısıtlı imkalarla yürüdüğümüz bu yolda üç aşamalı bir yol haritası belirlemiştik. Brinci aşama hazır haber kaynaklarına hakim olan ve bunları hızlı bir şekilde servis eden içerik oluşturmaktı. Yani bir taraftan ajansların servis ettiği haberlerin, diğer taraftan kurumların ve STK’ların servis ettiği haberlerin tamamını tek bir çatı altında toplamak. 2 ay gibi kısa bir süre içinde bu hedefe rahatlıkla ulaştık ve Diyarbakırlıların dikkatini çekmeyi başardık. İkinci aşamada özel haberler, röportajlar, söyleşiler, üçüncü aşamada ise videolu haberler, programlar, basın toplantıları ve etkinliklerin videolarının yayınlanması, canlı yayınlar gibi daha kapsamlı hedefler yer alıyor. Bunları da en kısa süre içinde gerçekleştirmeyi ve Diyarbakır’ın vazgeçilmezleri arasına girmeyi planlıyoruz.

Medya büyük bir emek, bir o kadar da maddi güç isteyen bir iştir. Bugün geldiğimiz noktada sırtını bir siyasi yapıya, inanç grubuna ya da iş adamına bağlamayan medya kuruluşlarının faaliyet yürütmesi son derece zor bir hale gelmiştir. Arkasında herhangi bir güç bulunmayan Haber21, tüm imkansızlıklara ve zorluklara rağmen varlık mücadelesi vermeye, sağlam duruşuyla sizlere “haber vermeye” devam edecektir. Zira en büyük güç sizlersiniz. Lütfen manevi desteğinizi ve dualarınızı bizden esirgemeyin...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.