Kayyum ve Büyükşehir


Taner Özbay

Taner Özbay

31 Aralık 2016, 12:44

Hukuki anlamı "belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" olan kayyum, genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara ve şirketlere el koyan devletin sonradan atadığı yöneticidir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkanı Gültan Kışanak’ın 25 Ekim akşamı gözaltına alınıp 5 gün sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanmasının ardından, Etimesgut kaymakamı Cumali Atilla İçişleri Bakanlığı'nca KHK ile Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum olarak atandı. Böylelikle Diyarbakır, FETÖ/PDY operasyonları nedeniyle ismine fazlasıyla aşina olduğumuz kayyum uygulamasıyla tanışmış oldu. 

Bu arada kayyum atamasına sert tepki gösteren HDP, keyfi, hukuksuz ve demokrasiye aykırı uygulamaların olağan hale getirildiğini öne sürüp, kayyum atanmasını hukuken ve siyaseten tanımadıklarını açıkladı.

Elazığ Palu doğumlu olan Cumali Atilla, Efkan Ala'nın Diyarbakır valisi olduğu dönemde, 2003-2005 yılları arasında sağlıktan sorumlu vali yardımcısı olarak görev yapmıştı. Yani Diyarbakır’ı bilen, Diyarbakır’ın da az çok tanıdığı bir isimdi.

HDP’nin “kale” ilan ettiği, Kürt siyasi hareketinin merkez üssü olan Diyarbakır gibi zor bir kente, üstelik HDP’nin elinden devlet erkiyle alınan bir belediyeye kayyum olarak atanmak acaba Cumali Atilla’da nasıl bir his oluşturmuştur? Bu görevlendirmeye karşı tepkisi ne olmuştur? İzmir valisi iken Diyarbakır valiliğine atanan Cahit Kıraç gibi atamaya karşı çıkmış, direnmiş midir? Yoksa bu görevi memnuniyetle mi kabul etmiştir? Atanmış olmanın ötesinde kişisel hedefleri de bulunmakta mıdır? Bu soruların cevabını şimdilik bilmiyoruz. Zira kapısını basına kapatan, yoğun talebe karşın gazetecilerle görüşmeyi kabul etmeyen Atilla, kayyum atandığından bu yana henüz bir açıklama dahi yapmamıştır.

Peki, kayyum ataması yoluyla HDP’nin elinden alınan büyükşehir belediyesi için hükümet nasıl bir vizyon geliştirecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli yüklendiği ve hizmet yapmamakla suçladığı HDP’li belediye kayyum marifetiyle nasıl bir hizmet anlayışı içine girecek? Büyük bir fark yaratılıp “hizmet öyle olmaz, böyle olur” mu denilecek? Yoksa önümüzdeki yerel seçimlerde belediyenin seçim yoluyla kazanılmasının önünü açacak bir konsept mi geliştirilecek?

Bu soruların nasıl bir yanıt bulacağını bilmiyoruz. Fakat Sur Belediyesi-Ahmet Aydın pratiğindeki gibi olursa büyük bir fiyaskoyla sonuçlanacağını çok iyi biliyoruz. Hatırlayalım isterseniz. 2007 yılında DTP'li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş çok dilli belediyecilik kararından sonra İçişleri Bakanlığı'nın talebi ile Danıştay tarafından görevden alınmış, yerine de geçici olarak Vali Yardımcısı Ahmet Aydın atanmıştı. Ahmet Aydın’ın Ocak 2009’a kadar başkanlık ettiği Sur Belediyesi öylesine atıl durumda kalmıştı ki, Abdullah Demirbaş’ı beğenmeyen, eleştiren kesimler onu arar hale gelmişti… 

Cumali Atilla’nın işbaşına gelir gelmez Belediyenin tabelasını değiştirmesi, Amed ismini çıkarıp Türk bayrağına yer vermesi Diyarbakır’da yep yeni bir dönemin başladığının ilk işaretidir. Caddelerde ücretli otopark uygulamasını kaldırması, şehrin üç noktasına kurulan ikram çeşmesi ile hafta içi her gün bin 600 kişiye ücretsiz çorba verilmesini sağlaması, haftanın belirli günlerinde mezarlıklara ücretsiz otobüs tahsis etmesi gibi icraatlar az önce sıraladığım sorulara ışık tutar mı bilinmez. Fakat İçişleri Bakanlığı’nın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine tecrübelerini paylaşmak için “danışman” olarak görevlendirmesi işin ne kadar ciddi tutulduğuna dair bizlere bir fikir verebilir.

Karaosmanoğlu'nun görevlendirdiği bir heyetin geçen hafta Diyarbakır'da çalışma yaptığı haber21.com’da yer almıştı. Bugün itibarıyla Kocaeli Belediyesinde daire başkanı-basın danışmanı olan bir kişi ile yine aynı belediyede basın-halkla ilişkiler sorumlusu olduğu belirtilen bir başka kişinin Büyükşehir Belediyesi basın ve halkla ilişkiler biriminin başına geçmek üzere Diyarbakır’a geldiği iddia ediliyor.

Bu iddiadan hareketle Cumali Atilla’nın basın kadrosunu oluşturduktan sonra gazetecilerin ve kamuoyunun karşısına çıkmayı planladığını söyleyebiliriz.

1999 yılından bu yana yerel yönetimleri elinde bulunduran Kürt siyasi hareketinin belediyecilik karnesi çok da parlak değil aslında. Bütçesi ve hizmet pratiği karşılaştırıldığında arada ne kadar büyük bir fark olduğu, belediyecilik hizmetlerinin yetersiz olduğu, yanı başımızdaki Urfa’nın, Elazığ’ın bile Diyarbakır’ı geride bıraktığı hususu bu kentte yaşayan herkesin dile getirdiği, şikayetçi olduğu bir gerçek. Seçimle işbaşına gelmiş bir belediyeye kayyum atanmak suretiyle el konulmasının kamuoyunda memnuniyetle karşılanmaması da bir başka gerçek.

Bu kadim şehrin talihsiz sakinleri öncelikle Kürt kimliğine sahip çıkmak için, daha sonra beğense de beğenmese de, Kürt meselesinin çözümü için bu yapının muhalefetine ihtiyaç olduğunu düşündüğü için HEP’ten HDP’ye uzanan bu siyasi harekete oy verdi, veriyor. Bu nedenle de hiçbir dönem belediyecilik hizmetlerinde başarılı olmak ya da olmamak hususu maalesef seçimlerde belirleyici olmadı.

Şimdi hiçbir zaman olmadığı kadar farklı bir dönemdeyiz. Hayal kırıklıkları ve öfke karışımı bir psikoloji içinde olan Diyarbakır insanı, hizmet farkı yaratma ihtimali bulunan kayyumlu belediye ile bütünleşir mi bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa o da Büyükşehir Belediyesinin bir an önce karakol görüntüsünden kurtarılıp halkla bütünleştirilmesidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.