KETEM sigarayı bırakmaya karar verenleri caydırıyor!


Taner Özbay

Taner Özbay

11 Eylül 2018, 12:52

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM), sigarayı bırakmak için başvuru yapanlara 2 ay sonrasına randevu vermesi tepki çekiyor. Tiryakiler açısından sigarayı bırakmayı düşünmek bile başlı başına bir işken, bu niyetle KETEM’e gidip, ücretsiz ilaç desteği almak isteyenlere 2 ay sonrasına randevu verilmesi, sigarayı bırakma iradesinin kırılmasına neden oluyor.

Sağlık Bakanlığının 2011 yılında gerçekleştirdiği uygulama ile sigarayı bırakma ilaçları başvuranlara ücretsiz dağıtılıyordu. Bir dönem bu uygulamayı kaldıran Sağlık Bakanlığı, 2015 yılında bu ilaçları yeniden ücretsiz dağıtmaya başladı.

Diyarbakır’da, sigarayı bırakmak için ilaç desteğine ihtiyaç duyanların başvuracağı merkez KETEM...

KETEM’e başvuran tirayakilere, bir dizi işlemden sonra ücreti devlet tarafından karşılanan Champix isimli ilaç veriliyor. Tabi KETEM başvuruları randevu düzeni içinde değerlendiriyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor ise de, asıl çelişki randevu istemenizle birlikte ortaya çıkıyor. Zira randevu başvurusu yaptığınızda 2 aya yakın bir süre sonrasına gün verildiğini görüyorsunuz.

Düşünsenize, yıllardır sigara içiyorsunuz, sonra yavaş yavaş kendinizi sigarayı bırakmanız gerektiği fikrine adapte ediyorsunuz, fakat iradenize güvenmediğiniz için ilaç desteği almanız gerektiğine kanaat getiriyorsunuz ve nihayet bir kararlılık duygusu içinde KETEM’e gidiyorsunuz. “Hemen ilaç veremeyiz, randevu almanız gerekiyor” deniyor. Nasılsa 1-2 saat sonrasına ya da yarına randevu verilecek diye düşünerek üst kata çıkıyorsunuz ve aldığınız yanıtla neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz.

Yıllardır sigara içiyorum. Birkaç yıl önce kendimi ciddi ciddi hazırladım, “artık sigarayı bırakmalıyım” noktasına gelmeyi başardım. Peki bunu nasıl yapacaktım? Açıkçası kendime güvenmiyordum. O dönem sigarayı bırakan arkadaşlarımdan, sigarayı bırakma merkezlerinin verdiği ilaçların çok etkili olduğunu öğrendim. Dicle Üniversitesindeki merkeze gittim. Tetkikler, röntgen vs. derken bana Champix isimli ilacı yazdılar. “Eskiden devlet karşılıyordu fakat şimdi karşılamıyor, kendiniz almalısınız” dediler. Sıkıntı yok deyip çıktım ve ilacı aldım. Biraz tuzluydu ama olsun, değer diye düşündüm. Hakikaten de değmişti. Kullanmaya başladığımın 4’üncü ya da 5’inci gün sigara içmediğimi fark ettim. Ve bıraktım. 3 ayı aşkın bir süre bırakın sigara içmeyi arzu etmeyi, sigara aklıma dahi gelmedi. Sonra bir takım nedenlerden dolayı, hiç de gereği yokken, yeniden sigara içmeye başladım!

Aradan geçen süre içinde yeniden sigara içmemeyi çok düşündüm ama açıkçası kendimi tam olarak hazırlayamadım. Derken geçen hafta itibarıyla yeniden sigarayı bırakmaya karar verecek bir kararlılığa ulaştım. Özel bir hastanede tetkikler yapıp film çektim. Korkulacak bir netice olmamasının verdiği rahatlıkla artık Champix kullanmaya başlayabilirim dedim. Champix’in KETEM’de ücretsiz verildiğini öğrenince de, Elazığ Caddesinde, Adliye’nin karşısındaki yerine gittim. Bekleyen 2-3 kişi vardı. Her bir başvurucunun içerde kaldığı süre 5-10 dk.kadar sürüyordu. 

Derken sıra bana geldi, içeri girdim. Doktor, randevumun olmadığını öğrenince, üst kattan randevu almam gerektiğini söyledi. Bekleyen fazla olmadığı için hemen randevu alabileceğimi düşündüm. Üst kata çıktım, görevli memur en erken 1 Kasım’a randuve verebileceklerini söyledi. Açıkçası neye uğradığımı, ne söyleyeceğimi şaşırdım. Çok öfkelendim. Düşünsenize zor bela kendimi sigarayı bırakma fikrine kaptırmışım, bu niyetle KETEM’den ücretsiz ilaç almaya gelmişim, fakat bana bir nevi “sigarayı şimdi bırakma, iki ay daha bu fikri muhafaza et, sonra gel biz sana bu düşüncenin gerçekleşmesine yardımcı olacak ilacı verelim” demiş gibi oldular.

Champix isimli mucize ilacı daha önce de kendi kesemden almıştım. Şimdiki fiyatı 312,00.TL. Tekrar alırım, bunda bir sıkıntı yok.  Peki ekomomik durumu uygun olmayanlar nasıl alacak? Hadi onu da geçtim, binbir güçlükle kendini sigarayı bırakma noktasına getiren tiryakiler, KETEM’in verdiği 2 aylık süre içinde bu kararlılığını sürdürebilecek mi? Uzun randevu süresine sinirlenip sigarayı bırakma kararlılığından uzaklaşmayacak mı? Şahsen ben, bu ilacı kendi kesesinden alacak koşullara sahip olmasaydım, o öfke haliyle, kesinlikle sigarayı bırakma fikrinden vazgeçecektim!

Konuyla ilgili olarak İl Sağlık Müdürü Sait Avar’ı aradım. Sağolsun şikayetim üzerine bilgi edinip bana dönüş yaptı. Yeterli sayıda doktor olmadığı için, tek bir doktorla bu hizmetin verildiğini, dolaysıyla da randevu sürelerinin uzun olduğunu, yapılacak birşey olmadığını ifade etti.

Her gün yüzlerce belki binlerce insanın sigaradan kaynaklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği ülkemizde, sigarayı bırakma iradesini oluşturmak, insanlara sigarayı bıraktırmak başlı başına bir iştir. Ekonomik durumu uygun olan insanların herhangi bir eczaneden aspirin alır gibi rahatlıkla alabileceği bu ilacın, KETEM gibi merkezlerde çok seri bir şekilde ihtiyaç sahiplerine verilmesi, sigarayı bırakmaya karar veren insanların bu kararlılığının kırılmaması gerekmektedir. Umarım bu yazı “yapılacak birşeyler olduğuna” vesile olur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.