Sandığa gitmemek Evet anlamına geliyor!

​​​​​​​Referandumda "Hayır" diyeceklerini açıklayan Kürt partileri HAK-PAR ve ÖSP’nin genel başkanları, değişikliğin Kürt halkına bir getirisinin bulunmadığını belirterek, sandığa gitmemenin "Evet" anlamına geleceğini vurguladı.

Sandığa gitmemek Evet anlamına geliyor!
11 Mart 2017 Cumartesi 14:10

AK Parti ve MHP ortaklığıyla hazırlanan ve “başkanlık sistemini” de içeren anayasa değişikliği taslağı 16 Nisan referandumunda oylanacak. Değişiklik taslağının milliyetçi duygularla hazırlandığını ve Kürt halkına hiçbir getirisi olmadığını belirten Kürt partiler "Hayır" diyeceklerini belirtti.

‘DEĞİŞİKLİK İLE HANGİ SİSTEM GELİRSE GELSİN KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEYECEKTİR’

Parti meclisinin ortak kararı ile referandumda "Hayır" oyu kullanacaklarını belirten Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, mevcut değişiklik taslağının Kürt sorunun çözümü ve Türkiye demokrasisine hiçbir şey getirmeyeceğini vurguladı.

Parlamenter, başkanlık ya da yarı başkanlık sisteminden çok bunların nasıl işlediğine bakmanın gerekli olduğunu belirten Çiftyürek, “Bu ülkede yıllardır parlamenter sistem var ama Kürt sorunu ya da Türkiye demokrasisi için bir şey getirdiğini görmedik. 18 maddelik anayasa değişiklik taslağında da çözüme dönük bir şey yok. Bu değişiklik ile hangi sistem gelirse gelsin Kürt sorununu çözmeyecektir” dedi.

‘TEKÇİ VE MİLLİYETÇİ ÇİZGİYE HAYIR DİYORUZ’

Hükümetin Kürtlerin varlığını hep bir tehdit olarak gördüğünü ve Federe Kürdistan ve Rojava’daki kazanımların ardından tekçi ve milliyetçi bir çizgiye geldiğini belirten Çiftyürek, “Ak Parti milliyetçi duygularla MHP ile anlaştı. En başta buna ‘Hayır’ diyoruz” dedi. Çiftyürek, ülkede bulunan çok sayıda ırk, dil, din ve ideolojinin yok edildiğini de söyledi.

Ülkede Kürt sorunu, demokrasi sorunu, işsizlik sorunu gibi çok hayati sorunlar dururken hükümetin başkanlık sistemine koşullandığına vurgu yapan Çiftyürek, mevcut değişikliğin de bu sorunları çözemeyeceğini söyledi.

‘HEP BERABER HAYIR DEMELİYİZ’

AK Parti ve MHP’nin tamamen Kürt karşıtlığı üzerinden bir ittifaka gittiğini ve bu değişikte Kürtler adına hiçbir şeyin bulunmadığını vurgulayan Çiftyürek, “Onlar bir araya gelebiliyorsa, niye ezilen, yok sayılan halklar bir araya gelemiyor? Böyle kritik bir süreçte bir araya gelmeyip, ortak bir duruş sergileyemezsek ne zaman bir araya geleceğiz ki? Onlar nasıl beraber ‘Evet’ diyorsa bizim de hep beraber ‘Hayır’ dememiz lazım” dedi.

‘SANDIĞA GİTMEMEK EVET’E DESTEKTİR’

Sandığa gitmemenin "Evet"e destek anlamına geldiğini belirten Çiftyürek, “Sur’da evlerimizi başımıza yıktılar. Bu için ‘Hayır’ demeliyiz. Şırnak diye kadim bir şehrimizi yıktılar, bunun için ‘Hayır’ demeliyiz. En önemlisi de anadilimiz için ‘Hayır’ demeliyiz. Eğer bölgeden güçlü bir ‘Hayır’ çıkarsa hükümetin Kürt sorununun çözmek zorunda kalacağını düşünüyorum” dedi.

‘OHAL KOŞULLARINDA REFERANDUM OLAMAZ’

Parti olarak ülkenin askeri anayasadan arındırılıp yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu hep belirttiklerini söyleyen Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Refik Karakoç ise, “Anayasa’da yama gibi yapılan değişiklikler bugüne kadar tutmadı tutmayacakta” dedi.

Türkiye’nin OHAL sürecinden geçtiğini ve gazeteciden siyasetçi ve akademisyenine kadar binlerce kişinin tutuklu bulunduğunu belirten Karakoç, “Böyle bir ortamda referandum ya da seçim olamaz. Yapılan değişiklikte, değiştirme tarzı da hukuki değil. Bu yüzden ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

‘ÜLKEDE OTOKRASİ OLACAK’

Referandumda "Evet" çıkması halinde ülkenin otokratikleşeceğini öne süren Karakoç, “Bu değişiklik ile tüm yetkiler tek bir kişinin elinde olacak ve o kişiyi de hepimiz iyi tanıyoruz. Değişiklik Kürt halkına olumlu bir şey getirmeyecek aksine daha kötüsünü getirecek. Bunun için de ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

Ülkenin şu anki haliyle bile Avrupa Birliği kriterlerinden baya uzaklaştığını ve değişikliğin kabul görmesi halinde tamamen kopacağını belirten Karakoç, “Bu da demokrasiden uzaklaşma demektir. Ülkenin demokratikleşmesi sorunların çözümü anlamına gelir ama ‘Evet’ çıkması halinde bu durumda ortadan kalkar. Bunun için de ‘Hayır’ diyoruz” dedi. Karakoç, referandumda "Hayır" çıkması halinde Kürt sorununun çözümü ve ülke demokrasi için gerekli yeni bir anayasa yapmanın önünün açılacağını belirtti.

Ülkede yaşayan bireyler ve siyaset yapan partiler olarak yapılacak olan her türlü değişikliğin kendilerini de ilgilendirdiğini belirten Karakoç, “Biz Kürtlerin de ‘Hayır’ demesi lazım. Hepimiz bu değişiklik karşısında irademizi kullanarak, tavrımızı ortaya koymalıyız. Sandığa gitmemenin ‘Evet’ deme anlamına geldiğini herkes iyi bilmelidir” dedi.

DİHABER

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.