Kendi alanında eğitim almış kişiler bu göreve getirilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından tıbbi sekreterlerin yaşadığı istihdam sorununa ilişkin “Tıbbi Sekreter İstihdamı” konulu bir genelge yayımlandı. Genelgede, tıbbi Sekreterlik hizmetleri alanında eğitim almış kişilerin bu göreve getirileceği belirtilerek, tıbbi sekreterlerin istihdamında, öncelik ön lisans mezunlarına verileceği bilgisine yer verildi. Diplomalı Tıbbi Sekreterler Derneği Başkanı Süleyman Uyanık, yayımlanan genelgenin kendilerini memnun ettiğini belirtirken, genelgeye uymayan sağlık kuruluşlarının takipçisi olacaklarını söyledi

Kendi alanında eğitim almış kişiler bu göreve getirilecek
24 Nisan 2017 Pazartesi 17:02

Hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında tıbbi sekreterlerin görev yapması beklenen alanlarda hemşire ve temizlik görevlilerine tıbbi sekreterlik işlerinin yaptırılması alanda istihdam sorununun ortaya çıkmasına neden oluyor. Uzun süredir tıbbi sekreterlerin istihdamına yönelik çalışmalarda bulunan Sağlık Fakültesi mezunlarına müjdeli haber Sağlık Bakanlığından geldi. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’ndan yapılan açıklamada Tıbbi sekreterlerin istihdamında, öncelik ön lisans mezunlarına verileceği, ön lisans mezunu tıbbi sekreterin bulunmaması halinde orta öğretim mezunu tıbbi sekreterler alınacağı açıklandı.

“Genelge doğrultusunda hareket edilecek”

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’ndan yapılan açıklamada “Tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerin yerine getirilmesi maksadıyla yapılan hizmet alım ihaleleri kapsamında yükleniciler vasıtasıyla çalıştırılacak işçilerin niteliklerinin belirlenmesinde bundan sonra anılan genelge doğrultusunda hareket edilecektir.” denildi.

“Mezuniyet durumları göz önüne alınacak”

Genelge hükümleri göz önünde bulundurularak mevcut çalışanların işten çıkarılamayacağını belirten Bakanlık ”Bahse konu hizmet alım ihalelerine ait ihale dokümanları oluşturulurken bundan sonra anılan genelge doğrultusunda hareket edilecektir. Ancak ihale dokümanları oluşturulurken Birlik ve bağlı sağlık tesislerinde mevcut hizmet alımları kapsamında çalışan işçilerin mezuniyet durumları göz önüne alınacak ve mağduriyetlere sebebiyet verilmeyecektir. Genelge hükümleri gerekçe gösterilerek mevcut çalışanların işten çıkarılması istenilmeyecektir.” açıklaması yapıldı.

“Uygulamaların takipçisi olacağız”

Tıbbi Sekreterler Derneği olarak yayımlanan bu genelgeye uyulup uyulmadığının takipçisi olacaklarını vurgulayan dernek başkanı Süleyman Uyanık, “Bakanlık tarafından yayımlanan bu genelge bizi memnun etti. Fakat Bingöl’de bu genelge doğrultusunda hareket edilmedi ve maddeler yerine getirilmedi. Diplomalı tıbbi sekreterlere öncelik verilmeden kura usulü uygulamalar yapıldı. Biz bu durumun da takipçisi olacağız. Tıbbi sekreterlik alanında atamalar önümüzdeki ay yapılacak. Bu konuda biraz mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. 500’ün üstünde atama yapılacak ve Haziran ayına kadar bitmiş olacak. Toplamda 12 bin 500 alım olacak. Öncelik diplomalılara verilecek ve KPSS puanı baz alınacak. Diplomalı kişi bulunamadığında sertifika sahiplerini değerlendirecekler. Bu genelgeye uymayanlara karşı hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Şu an Bingöl Kamu Hastaneleri Birliği bu genelgeye uymuyor. Diyarbakır’da üniversite rektörü üniversite hastanesinin bu genelgeye göre hareket edeceğini belirtti. Bunu kendisi söyledi. Türkiye’de tüm sağlık kuruluşlarının bu genelge uymak zorundadır. Bakanlık müsteşarı tarafından bu genelge yayımlandı. Bizde dernek olarak 81 ildeki temsilcilerimizle bu uygulamaya uyulup uyulmadığının takipçisi olacağız. Şu an kadrolu alımlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

(Mehmet Uğur ÇAKIL/Yenigün)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.