Sarı Öküzün Hikayesi


Arif Tekin

Arif Tekin

09 Ocak 2017, 14:23

Güncelliğini hiç kaybetmeyen, özellikle ülkemizde her daim, hemen her türlü birlik olmamamızdan kaynaklanan sıkıntılarda göz önünde tutulması gereken bir hikayedir. Bilenler bilmeyenlere anlatsın.  Zira biz bu mücadeleyi nerde kaybettik dediğimizde iş işten geçmiş olacak.

Eski zamanların birinde bir otlakta öküz sürüsü yaşarmış.Yaşarmış yaşamalarına ama civardaki aslanlar bir tüSrlü rahat bırakmazlarmış onları. Hemen her gün saldırırlarmış bu sürüye. Öküz dediğin öyle yabana atılır bir hayvan değil ki, bir araya toplandılar mı kolayca defetmesini bilirlermiş o koca aslanları. Gün geçtikçe aslanları almış bir kaygı. "Herhalde bize bu otlağı terk etmek düşüyor" demiş aslanlardan birisi. "Evet" diye tasdik etmiş diğerleri.


"Nereye gideriz" diye düşünürlerken "Bir dakika" diye bir ses duymuşlar gerilerden. Herkes dönüp bakmış sesin geldiği tarafa. Sürünün en çelimsiz, ama kurnaz mı kurnaz bir ferdi olan topal aslanmış söze atılan. "Hayır" demiş, "Hiçbir yere gitmiyoruz. Siz bana bırakın, ben hallederim bu işi." İnanmamış kimse ona ama "Haydi bir şans verelim ne çıkar" diye düşünmüşler. Topal aslan elinde beyaz bayrak gitmiş öküzlerin yanına. Öküzlerin lideri olan boz öküz sormuş ne istediğini.


Topal aslan "Saygıdeğer öküz efendiler" diye başlamış lafa: "Bugün buraya sizden özür dilemek için geldik. Evet size defalarca saldırdık, ama niye biliyor musunuz?

Hep o sizin aranızdaki sarı öküz yüzünden... Onun rengi gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Onu gördük mü ne kadar barışsever olduğumuzu unutup size saldırıyoruz. Bunların hepsi sarı öküzün suçu. Verin onu bize, siz kurtulun biz de barış içinde yaşayalım!"


Boz öküz, diğer önde gelenlerle görüşmek üzere geri çekilmiş. Hepsi de sıcak bakmışlar bu teklife. Bir tek yaşlı benekli öküz "Olmaz" demiş ama kimseye dinletememiş sözünü.
Zavallı sarı öküz teslim edilmiş aslanlara. Diğerleri üzülmüşler üzülmesine ama elden ne gelir ki! Bütün sürünün selameti için bir öküz. Gerekliymiş bu.


Gerçekten de günlerce sürüye saldıran olmamış. Huzur içinde geçer olmuş günleri. Ama aslan milleti bu, ne kadar sabreder ki? Hele öküz etinin tadını aldıktan sonra."Acıktık !" demişler. Topal aslan boz öküzün yanına giderek "Selam!" diye girmiş söze:
"Gördünüz ya biz aslanlar ne denli uysal milletiz. Yalnız buraya bunu söylemek için gelmedim. Büyük bir problemimiz var!.."


"Nedir?" demiş boz öküz merakla. "Şu sizin uzun kuyruklu öküz" demiş topal aslan ve devam etmiş: "Öyle uzun bir kuyruğu var ki nereden baksak görünüyor. O kuyruğu salladıkça bizim de aklımız başımızdan gidiyor. Gözümüz dönüyor, sürüye saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Gelin verin onu bize bu mevzuyu burada kapatalım. Eskisi gibi barış ve huzur içinde iki taraf da hayatını sürdürsün." Boz öküz yine istişare yapmış sürünün ulularıyla. Yine sadece benekli öküz olmuş karşı çıkan. Hepsi de "Verelim gitsin" demişler...


İstişare daha da kısa sürmüş bu defa. Dışlamışlar uzun kuyruğu sürüden.
Saatler sürmüş zavallının çırpınışları ama sonunda o da yenik düşmüş aslanlara.
Tekrar tekrar yinelenmiş bu olanlar. Her geçen gün daha da semirmiş aslanlar, alabildiğince güçlenmişler.


Öküzlerse her geçen gün daha da zayıflamışlar, seyreldikçe seyrelmişler.
Aslanlar küstahlaştıkça küstahlaşıyorlarmış. Artık bir sebep bile söyleme gereği duymuyorlarmış. "Verin bize şu öküzü sonra karışmayız" derlermiş sadece.


Zavallı öküzlerin "Hayır" diyebilecek güçleri kalmamış. Hepsi birer birer can veriyorlarmış aslanların pençesinde. Boz öküz de aralarında olmak üzere birkaçı kalmış en sona.
"Ne oldu bize, ne zaman kaybettik bu mücadeleyi aslanlara karşı, oysa ne kadar da güçlüydük?" diye sormuş biri boz öküze. "Biz" demiş boz öküz, gözleri nemli ve sesi pişmanlıkla titreyerek, "Sarı Öküz'ü verdiğimiz gün kaybettik bu kavgayı!."

Bankalar geçen seneye göre iki kat kar elde etmiş.Yatırımcının tüm karları finansman maliyetlerine gidiyor. 2015 yılında yapılan tahvil ihraçlarını göze aldığımızda 0.90 seviyelerinde olması gereken konut faizlerini 1.20 seviyelerinden kullandırdılar.

Rekabet kurumun verdiği ve Danıştay’ca onaylanan karara göre kartel oluşturup piyasaya 0.20 oranında fazla faizle para tedarik edilmiş. Şimdi de kamu bankalarının büyük projelere finansman sağlaması ve Türkiye’nin siyasi ve konjonktürel durumundan faydalanarak faiz oranlarını yüksek seviyelerde seyrettirmesi hiçbir şekilde izah edilemez.

Finans sektörü olarak yatırımcıya destek olmak zorundasınız. Çünkü yatırımcılar Türkiye ekonomisinin en önemli taşıyıcılarıdır.Bankaların bu pervasızca sömürüsüne bir şekilde dur denilmeli. 

Bu Nasıl Kriz ki Bankaları İki Kat Kar Ettirdi?

Derenin Taşı ile Derenin Kuşunu Vuruyorlar!

Hangi banka öz sermayesi ile bankacılık faaliyetlerini sürdürüyor? Bankaların; Ayşe Teyze’nin emekli maaşı, sıradan vatandaşın birikimleri sonuçta bu ülkenin vatandaşlarının mevduatları üzerinden bu ülkenin yatırımcısını sömürecek seviyeye gelmesi izah edilemez. Üstüne üstlük, hem kriz var yaygarası çıkarıp hem de iki katı karlar elde edeceksiniz.

Türk Bankaları Teminata Kredi Verilmez Der…

Türk bankaları teminata kredi verilmez, kredi işe verilir der ama ne hikmetse teminatsız kredi de vermez. Zira önemli olan geliştirilen iştir. Hem verdiğin kredi kadar teminat alacaksın, hem de yüksek faizlerle neredeyse tüm kara ortak olacaksın. Şirket dar boğaza girince de tüm banka ve finans kurumları hep birlikte şirketlerin üstüne gidecek ve kredilerinizi geri çağırıp şirketleri batıracaksınız.Bankaların bu haksız ve terazisi olmayan düzeni piyasada domino etkisi yaratan şirket iflaslarının temel nedenidir. Dolayısıyla bankalar, makul faizlerle işe/ticarete finansman sağlamalı, geliştirilen işlerin kurumsallaştırılıp daha karlı olmasını sağlamalıdır. Alternatif Finansman Yöntemleri Geliştirilmelidir.Kamunun özellikle alternatif finansman modellerinin geliştirilmesinde, kullanılmasında ve alınmasında hem tanıtım hem de teşvik mahiyetinde atılımlarda bulunması büyük önem arz etmektedir. Alternatif finansman modellerini geliştirmeli, vatandaş da bu modellere yönlendirilmelidir.

Sarı öküzü verdik.Resmi tefeci konumuna oturmuş bankacılık sektörü nasılsa birimizin kuyruk sallayışını , diğerimizin boynuz parlaklığını beğenip içimizden seçim yapmaya devam edecek.

Hakikaten bileniniz varmı; Ne zaman kaybettik biz bu mücadeleyi..

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.