Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dikkatine


Ahmet Kaya

Ahmet Kaya

04 Mart 2017, 12:01

Tüm camiler “İslam Nişanı”dır, yani sembol değeri taşır. Mimarisiyle heybetli, büyük camiler (Cami-i Kebir) aynı zamanda devlet erkanlarına “Cuma Namazgahları” olmuştur. Zımnen devletin İslami yönünün tespit ve ilanına gönderme yapmaktadır. Dolayısıyla bu tür camiler hem ihtiyaçtır, hem de vatandaşlarının kahir ekseriyetnin Müslüman olduğu şehir ahalisi için gereklidir.

Sanırım aynı öngörü ve/veya ihtiyaç için Diyarbakır’da da büyük/kebir bir cami inşaatı başlatılmıştır. Bu cami için emek ve himmet eden herkesten Allah Razı olsun. Niyet her ne kadar güzel de olsa uygulama ve süreç niyetle müvazi, güzel olmayabilir. Nitekim Diyarbakır için düşünülen caminin lokasyonu, inşa alanı ile ilgili muazzam hata yapıldığı kanaatindeyim. Zira Diyarbakır’da Karayolları Bölge Müdürlüğünün Elazığ Caddesi kısmına sembol değer oluşturacağı düşünülen muazzam bir cami “konum olarak” beni son derece rahatsız ediyor:

1- İslamın 5. haremi olarak kabul edilen Diyarbakır Ulu Camiinin hemen yakınındadır.

2. 27 Peygamber (A.S) sahabisinin medfun bulunduğu Hz. Süleyman Camiine çok yakındır.

3. Caminin yapıldığı alan yoğun insan yaşam alanlarından değildir. Zira en yakın alan askeri lojmanlardır. Asker kökenli cemaat için lojman alanının içinde zaten cami vardır.

O mıntıkada yaşayan dini duyarlılığa sahip bir kişi sabah namazını camide kılmak isterse ihtimaldir ki Hz. Süleyman Camiine gider. Cuma namazını kılmak isterse Ulu Camiye gider. Sırf cuma namazını Ulu camide kılmak için il dışından gelenlere tanık olmak olağan durumlardandır.

Yapılması düşünülen cami için acizane önereceğim yer de vardır: İstanbul’daki Çamlıca camisinin etkisiyle olacak herhalde, Diyarbakır’da yeni ve yoğun yaşam alanlarından,  vericilerin/antenlerin bulunduğu Talaytepe’ye kurulacak bir cami kıyamete kadar hizmet ederken, sebep olanlara da muazzam sevap kazandıracaktır.

Bu hassasiyetimi paylaştığım birçok sivil kuruluş temsilcisi mezkur caminin Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın himmeti dahiline inşa edildiğinden bahisle kendisine böyle bir durumu izah etmek istemediklerini belirttiler.   Diyarbakır coğrafyasına içindekiler kadar vakıf olmadığı ihtimal dahilindedir.  Sayın Cumhurbaşkanımıza doğru bir tarzda anlatılması halinde kendilerinin de kanaat getireceği muhakkaktır.

Tasarlanan cami gereklidir, ama daha doğru bir konumda….

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.