Yardımı geri isteyen kayyuma tepki

Diyarbakır merkez Yenişehir İlçe Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Kaymakam Murat Beşikçi, belediyenin Amedspor’a yaptığı 54 bin TL’lik yardımı, “kamu zarara uğratıldığı” gerekçesiyle meclis üyelerinden geri istedi. Amedspor kulübü başkanı Metin Kılavuz,”Halka ait yerler halka hizmet etmelidir” şekline tepki gösterdi.

Yardımı geri isteyen kayyuma tepki
14 Haziran 2020 Pazar 19:20

Yenişehir Belediyesine kayyım olarak atanan Kaymakam Murat Beşikçi, belediyenin daha önce Amedspor’a yaptığı 54 bin TL’lik yardımı, belediye meclis üyelerinden istedi. Beşikçi’nin talebine tepki gösteren Amedspor kulübü Başkanı Metin Kılavuz, “Seçilmişlerin yerine şu an belediyeye atanmışın böyle bir işlemi idari hukuk ve yerel yönetimler yasasına aykırıdır” dedi.

Gazete Duvar’a konuşan Kılavuz, şunları söyledi: “Demokrasilerin olmazsa olmazı sağlıklı ve adil koşullarda yapılan seçimlerdir. Tüm sıkıntılı ve zorlu yönelimlere rağmen tecelli eden sandık sonuçları halkın iradi sesidir. Dünyada ve ülkemizde eşi benzeri olmayan demokrasi ve birçok hak ile yan yana durmaması gereken kayyım atanması evrensel hiçbir hak ve hukuk değerleri bağdaşmaz. En yalın anlatımıyla kul hakkının gaspıdır ve bu inancımıza göre affedilmez bir günahtır.”

‘YARDIM, YEREL YÖNETİMLERİN ASLİ GÖREVİDİR’

Yerel yönetimlerin asli görevi halkın fiziki, ruhsal ve sosyoekonomik, sosyokültürel birçok gereksinimini sınırında yaşayanlar için kamudan hakları olan mali kaynaklar ile karşılamaktır. Sportif faaliyetlerin geliştirilmesi de kanuni zorunluluklarıdır. Seçilmişlerin yerine şu an belediyeye atanmışın böyle bir işlemi idari hukuk ve yerel yönetimler yasasına aykırıdır.

‘YEREL YÖNETİMLER VE AMEDSPOR HALKINDIR’

“Şehrimize birçok amatör branşta hizmet sunan Amedspor’a yapılan ayni ve nakdi yardımlar yasaldır. Atanmış bey yasal olarak Amedspor’a yapılan yardım ile uğraşacağına daha önce atanmış kayyım tarafından başta Malatya olmak üzere şehir dışı yasa ve amaç dışı aktarılan kaynaklar ile ilgili işlem başlatsın. Başlatılan işlemin hiçbir yasal, toplumsal karşılığı yoktur. Amedspor’u yalnızlaştırma politikasının bir başka yaklaşımıdır. Unutulmamalıdır ki yerel yönetimler ve Amedspor halkındır. Halka ait yerler halka hizmet etmelidir.”

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır Yenişehir İlçe Belediyesi Meclisi, 5 Ağustos 2019’da 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun “Sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdî yardım yapar ve gerekli desteği sağlar, her türlü amatör spor karşılaşmaları düzenler, yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan öğrencilere, sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere belediye meclisi kararıyla ödül verebilir” fiilini düzenleyen 14’ncü maddesinin b bendine dayanarak Amedspor Kulübüne ayni olarak 54 bin TL yardım yapılması kararı aldı. Bu karardan sonra 13 Kasım 2019’da Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanları Belgin Diken ve İbrahim Çiçek görevden alınarak yerlerine ilçe kaymakamı Murat Beşikçi kayyım olarak atandı.
Beşikçi, Belediye Kanunu’na dayanılarak yapılan yardımın kamu zararına sebebiyet verdiğini savunarak, söz konusu yardım parasını meclis üyelerinden istedi.

Meclis üyelerin gönderilen tebliğde şu ifadelere yer verildi: “Amed Sportif Kulübüne yardım yapılmasına ilişkin 05. 08. 2019 tarih ve 127 sayılı belediye meclis kararında kabul oyu veren meclis üyeleri ile 18. 09. 2019 tarih ve 2368 nolu ödeme emri belgesinde imzası bulunan harcama yetkilisi Botan Moray ve gerçekleştirme görevlisi Ferhat Deriner hesabına kamu zararından doğan alacak olarak kayıt edilerek tahsil edilmesi sağlanmalıdır.”


Kaynak: Gazeteduvar
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.