Diyarbakır’da toplu taşımada yeni dönem

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, daha önce ücretli şekilde satışı yapılan Diyarkart’an 1 milyon adet kartı ücretsiz dağıtacak. Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre merkezinde sürücülere seminer veren Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Rıfat Ural, “Bizim için ast olan insandır. Bu anlam ve sözle, yeni kartlarımız 31 Mart 2018 tarihi itibariyle yani 1 Nisan 2018 tarihinde halk otobüslerinde, minibüslerde ve Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerde artık ücretli binişi kaldırıyoruz ve halkımıza 1 milyon Diyarkartı ücretsiz dağıtıyoruz” dedi.

Diyarbakır’da toplu taşımada yeni dönem
30 Mart 2018 Cuma 10:29

Daha düzenli toplu taşıma hizmetleri için biniş kart sistemini yaygınlaştırmayı amaçlayan ve toplu taşıma araçlarında nakit paranın kaldırılması için çalışmalar yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ücretli şekilde satışı yapılan Diyarkart’an 1 milyon adet ücretsiz dağıtacak. İndirimli, tam ve ücretsiz olmak üzere 3 farklı kart sisteminin devam edeceği uygulamada herhangi bir karttan ücret alınmayacak.

Yeniden tasarlanan ve Diyarbakır’ın tarihi mekanlarının yansıtıldığı Diyarkart’ı ücretsiz almak isteyen vatandaşlar, Yenişehir ilçesi Ofis semtinde yer alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Bilgi Evi (Konuk Evi) alt kısmında hizmet veren Diyarkart bürosuna mesai saatleri arasında başvuruda bulunabilir.

Ulaşım Daire Başkanı sürücülere seminer verdi

Konuyla ilgili olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde otobüs sürücülerine bilgilendirme semineri yapıldı.

“Sizler belediyemizin sahadaki aynasızısınız”

Seminerde otobüs sürücülerine bilgi veren ve bu konuda yaptıkları mesleklerin zorluklarını anlatan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı  Rıfat Ural, Ulaşım Dairesi olarak geldiğimiz gündem bu yana bir dizi çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Yaptığımız çalışmalar sırasında ve bu süreçte oluşan sorunların tamamını yok edebilmek için gayretlerimizin el verdiği şekilde çözüm bulmaya çaba gösteriyoruz. Sizlerde bu çabayı kat ve kat gösteriyorsunuz. Bunu hep söylemek isterim. Benim mesai arkadaşlarım ve otobüs sürücülerim çok zorlu, çok vatandaşlarla iç içe giren veya onlara en iyi şekilde hizmet eden ama bu hizmeti verirken de en zor mesleklerden birini yapıyorsunuz. Bizler bunun farkındayız. Bu bizim için çok önemlidir. Sizler bizim ve belediyemizin sahadaki aynasızısınız yani çalışan personellerimizsiniz. Geçmişte yaşananları bir kenara bırakarak hedefimize odaklanıp ve bu hedeflerimiz arasında iyiyi, daha güzeli ve en iyi şeyleri yapabilmektir. Başarının sonu yoktur ve hizmeti iyi sunmak anlamına geliyor. Bizler ve sizler bunun gayreti içerisinde olacağız” dedi.

“Toplu taşıma araçlarında ücret değil, kart geçerli olacak”

Diyarkart ile ilgilide sürücülere bilgi veren Ulaşım Daire Başkanı Ural, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla’nın talimatları doğrultusunda, Diyarkart sisteminin güncellenmesine yönelik Ulaşım Daire Başkanlığı olarak güncellemeye geçtik. Bu kart sistemimizin 7-8 yıl öncesinden güncellenmesi gerekiyordu. Mevcut kartlar çağın geleceklerine göre ihtiyaçlara cevap veremediğinden bizlerde hem program açısından hem de çağın gereklerine uygun olarak Türkiye Kart uygulamasında taban ulaşabilecek Diyarkart uygulamasına geçtik. Diyarkart uygulamasında yeni tasarımlı ve indirimli, tam ve ücretsiz kart olmak üzere üç tip kartımız  vardı. Bizleri bunları yeni tasarımlarla yeniliyoruz ve bunların reklamını halkımıza duyurmaya çalışıyoruz. Ama bunları duyururken bir anlam kargaşası yaşamamak için vatandaşlarımıza birebir bizler muhatap olduğumuz için siz sürücülerimizi bilgilendirme gereği duyduk. Yeni kartlarımız 31 Mart 2018 tarihi itibariyle yani 1 Nisan 2018 tarihinde Halk otobüslerinde de, minibüslerde de ve büyükşehir belediyesine ait otobüslerde de artık ücretli binişi sistemi yok ve bu ücretli binişi kaldırıyoruz” dedi.

“Toplu taşıma araçlarımızda eski kartlarda geçerlidir”

Diyarkartın yeni sistemine geçerken birçok sıkıntıyı da yanlarında taşımayacaklarını ve bunların nedenlerini de anlatan Ulaşım Daire Başkanı Ural, “Bizim söylemediğimiz bir sözü veya bazı sürücü arkadaşlardan henüz bilmediğimiz ve belediyemize yansıyan şikayetlerde; ‘Eski kartlarınızı değiştirin, haftaya kadar değiştirmeseniz binemezsiniz’ gibi sözleri biz Ulaşım Dairesi olarak hiçbir zaman söylemedik. Eski kartlarda geçerli, yeni kartlarımızda geçerlidir, çünkü bu istemin içerisindedir. Biz neden vatandaşın kartlarını iptal edelim ki, fakat vatandaş mevcut kartını güncellemek ister ise, kendi faydalarına ve menfaatlerinedir. Mevcut Diyartını değiştirmek isteyen vatandaşlarımız da ücretsiz olarak gidip Diyarkart büromuzdan değiştirip güncelleyebilir. Vatandaşımızın hiçbir kaybı olmayacak, eski kartlarında bulunan kontörlerini yeni kartlarına transfer edebilirler ve hiç ücret edemeden bunu yapabilirler. Vatandaşlarda eskisi gibi kart ücreti talep etmiyoruz ve bunları bizler Büyükşehir Belediyesi olarak 1 milyon kartı ücretsiz dağıtıyoruz. Bunu belediyemiz finanse ediyor ”dedi.

“Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız, vatandaşa da öyle davranın”

Diyart sistemine tamamen geçileceği süreçte sürücülerin üzerine düşen görevleri de anlatan Ulaşım Daire Başkanı Ural,” Yeni kart sistemine geçilmesi sürecinde sizlere de önemli görevler düşmektedir. Vatandaşlar bu süreçte sizlere geldiğinde, sorunları, dertleri ve problemleri olacaktır. Bunları minimize bir şekilde yok etmeye ve çözmeye çalışacaksınız. Kesin yargılamalar, ‘Sen binemezsin, in arabadan senin kartın yok’ gibi şikayetlerin gelmesini istemiyorum. Şu geçiş sürecinde daha yumuşak, daha naif  ve daha anlayışlı bir şekilde; ‘Beyefendi kartınız yok ama, buyurun şu arkadaşa ücretinizi verin onun karını gelin geçin’ diyebilirsiniz. İletişim olgusu çok önemlidir. Günden neredeyse ortalama 70’den fazla şikayet alıyoruz. Bu şikayetlerin artık olmasını istemiyoruz. Sorunu biz kendimiz yaratıyoruz. Bazen farkında olmadan, sorun yaratıyoruz. Ast olan insandır. Siz kendinize nasıl davranılmasını isterseniz karşınızdakine lütfen öyle davranın. Biz ev sahibiyiz. Vatandaşın nazı, sözü ve söyledikleri bize olsun.Sizin ne kadar zor bir meslek yaptığınızın farkındayız. Onun için mutlak vatandaşın sorununa çözüm odaklı olmanızı bekliyoruz” diye konuştu.

“Lütfen duraklara park etmeyin”

Kent genelinde bulunan duraklardaki park sorununa da değinen Ulaşım Daire Başkanı Ural, ”Kentimizde bulunan duraklara park etme olayına çözüm bulamıyoruz. Bizler ne kadar ceza kesersek araçları çekiciyle kaldırır isek yine araç sürücüsü gidip o durağa park ediyor ve trafiği felç ediyor. Özel otomobil sürücülerinden ricamız lütfen duraklara park etmesinler. Bir toplumda ve bir şehirde yaşamanın bazı kuralları var. Bunu zaten içinde his eden bu hatayı yapmaz. İşte biz bunu şehirde toplumsal yaşama kültürünü de örnek olacak bir şekilde geliştireceğiz” ifadesini kullandı.

“Toplu taşıma araçlarına panik butonu olacak”

Son olarak akıllı durak sitemine ilişkinde toplu taşıma araçlarının sürücülerine bilgi veren Ulaşım Daire Başkanı Ural, “Bu akıllı duraklarda aracın gelişi ve saati yazacaktır. İçişleri Bakanlığının genelgesine istinaden UKOME kararlarını aldık. İlgili Servisler Odası ve Halk Minibüs Kooperatiflerine tebliğde bulunduk. İnşallah bu yılı içerisinde bunların tamamı kamera ve takip sistemi ile panik butonu ve diğer tefrişatları ile beraber hazır hale getireceğiz. Bu uygulama bütün yolcu taşıma araçlarında yapılacak ve hayata geçilecektir. Hız ve araç içerisinde olan biteni istediğimiz zaman görebileceğiz. Bu hem siz sürücüler açısında hem de vatandaşlar açısında çok güzel olacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Sedat IRMAK - Güneydoğu Ekspres Gazetesi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.