"Mezopotamya’nın Kayıp Halkı Romanlar" AB projesi kabul edildi

Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı’nın (MEKSA) ortaklığında gerçekleştirilen Mezopotamya’nın Kayıp Halkı Romanlar projesi kabul edilerek hayata geçirildi.

"Mezopotamya’nın Kayıp Halkı Romanlar" AB projesi kabul edildi
20 Aralık 2016 Salı 12:32

Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı’nın (MEKSA) ortaklığında gerçekleştirilen Mezopotamya’nın Kayıp Halkı Romanlar projesi kabul edilerek hayata geçirildi.

Diyarbakır Domlar ve Romanlar Kültür ve Dayanışma, Folklor, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (DOM-DER) yürütücülüğünde, MEKSA ortaklığında AB’ye sunulan proje kabul edildi.

Konu ile ilgili konuşan MEKSA Başkanı Sertaç Işık, Türkiye’de ilk defa Dom’larla ilgili yaptıkları projenin Avrupa Birliği (AB) tarafından kabul edildiğini, bu kapsamda Dom kadınlarına mesleki eğitim vermek için çalışmalara başladıklarını söyledi. Işık, özellikle el sanatlarına yönelik meslekler seçtiklerini, bunun nedeninin kadınların yaptığı ürünleri kolayca satabilmeleri olduğunu ifade etti. Sepet örücülüğü, deri işleme, ipek puşi dokuma ile ilgili atölyeler kuracaklarını aktaran Işık, “Projenin Bağlar ayağında bir merkez oluşturacağız. Dom’lar la ilgili merkezde özellikle halk oyunları eğitimi, Dom çocuklarına yönelik okuma yazma eğitimleri, okulu destekleyen eğitimler vereceğiz” dedi.

Proje amaçları ile ilgili konuşan Işık, “Diyarbakır’daki Dom’lara karşı her türlü ayrımcılığa karşı farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Dom’ların bütün sivil ve kamusal ağlarda görünür olmasını sağlamayı, Dom’ların istihdam edilebilirlik kapasitelerini arttırmayı, Dom kadınların ve çocukların suçtan, şiddetten ve illegal işlerden koruyarak rehabilite edilmesine destek vermeyi, Diyarbakır’daki Dom’ların ekonomik, sosyal, kültürel açıdan mevcut durumlarının tespitini yapmayı ve Dom’ların vatandaşlık haklarından kamu hizmetleri ve sosyal yardımlardan faydalanmalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Projede şu etkinlikler yer alacak:

"Deri işlemeciliği atölyesi kurularak 50 kadına deri işlemeciliği eğitimi. Sepet örücülüğü atölyesi kurularak 50 kadına sepet örücülüğü eğitimi. İpek puşi dokuma atölyesi kurularak 25 kadına puşi dokuma eğitimi verilecektir. Müzik atölyesi kurularak, davul, zurna, erbane, dilli kaval, elektronik bağlama, bateri gibi müzik aletleri alınarak eğitimler verilecek. Folklor atölyesinde 32 Dom genç eğitim alarak folklor ekibi oluşturulacak. 100 Doma uygulamalı girişimcilik eğitimi verilecek. 2 bin kişiye istihdama hazırlık ve bilgilendirme seminerleri verilecek. Sosyolog tarafından Diyarbakır’daki Dom’ların sosyal, kültürel, ekonomik mevcut durum analizi için bir araştırma yapılacak. Ulusal ve uluslararası Roman STK liderleri, yerel karar vericilerin katılımıyla bir sempozyum gerçekleştirilecek."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.